Agjencia Zhurnal.mk.

Ka ndërruar jetë aktorja e njohur, Lara Parker

Lara Parker, aktorja më e njohur për rolin e saj prej vitesh në telenovelën drithëruese “Dark Shadows” ka vdekur në moshë 84 vjeçe.

Agjenti i saj njoftoi se aktorja kishte ndërruar jetë në gjumë të enjten, sipas The Hollywood Reporter, vetëm një javë para ditëlindjes së saj të 85-të.

Parker u martua me burrin e saj të parë, Tom Parker, në vitin 1959 dhe pati dy djem, por kishte nevojë për diçka më shumë, kështu që aktorja amatore vendosi të provonte dorën e saj në showbizz, duke lënë familjen e saj të vogël në shtëpi në Wisconsin, ndërsa ajo provoi fatin e saj në New York.

“Në kohën kur fëmijët ishin 6 dhe 7 vjeç, e dinte se thjesht nuk mund të rrija atje dhe të shikoja ato fusha për pjesën tjetër të jetës sime”, tha ajo për revistën Mid-South në 1972.

Audicioni i saj i dytë profesional ishte për “Dark Shadows”, dhe ajo fitoi rolin e Angelique Bouchard, një shtrigë hakmarrëse që kaloi shekuj në një marrëdhënie dashurie-urrejtjeje me Barnabas Collins të Jonathan Frid në dramën gotike ABC.

“Më kujtohet se qëndroja në metro kur shkolla doli dhe pashë 200 ose 300 fëmijë që prisnin të merrnin trenin. Ata do të më shihnin dhe do të fillonin të bërtisnin dhe do të vraponin në skajin tjetër. Ata ishin shumë të tmerruar sepse unë isha shumë e keqe”, tha ajo.

Parker përsëriti rolin në filmin e vitit 1971 “Night of Dark Shadows”.

Ajo dhe burri i saj i parë u divorcuan në vitin 1975. Ajo u martua me burrin e saj të dytë, Jim Hawkins, një kontraktor ndërtimi, në vitin 1980.

Kur Tim Burton drejtoi komedinë e vitit 2012, “Dark Shadows” me Johnny Depp, Parker dhe disa nga ish-bashkë yjet e saj u hodhën në role të vogla.

Aktorja kaloi një pjesë të mirë të karrierës së saj duke u shfaqur në episode të vetme të programeve të njohura si Kojak, The Incredible Hulk dhe Alice.

Ajo u kthye në zhanrin e filmve të frikshëm në vitin 1975, Gara me Djallin me Peter Fonda, Loretta Switt dhe Warren Oates.

Parker u largua nga aktrimi në vitin 1999 dhe u kthye në shkollë për të marrë MFA-në e saj në shkrime krijuese nga Universiteti i Antiokisë.

Ajo filloi një karrierë të re si mësuese e anglishtes në shkollë të mesme, por nuk e la pas botën e “Dark Shadows”.

Në vitin 1998 ajo botoi librin e saj të parë “Zbritja e Angelique”, duke treguar historinë e pasme të personazhit të saj më të njohur.

Kjo u pasua nga libra të tjerë të “Dark Shadows” duke përfshirë: The Salem Branch, Wolf Moon Rising dhe Heiress of Collinwood.

Ajo u ribashkua me aktorët e saj të “Dark Shadows”, Jerry Lacy dhe Kathryn Lee Scott për “Dr. Mabuse” të 2013-ës dhe “Doctor Mabuse: Etiopomar” të 2014-ës.

Roli i saj i fundit ishte në “The Great Nick D me miqtë Kathryn Lee Scott dhe David Selby.

Filmi me regji dhe skenar nga Ansel Faraj dhe Nathan Wilson pritet të shfaqet vitin e ardhshëm.

Parker ka lënë pas burrin e saj të dytë, Jim Hawkins; vajza e tyre Caitlin dhe djemtë e saj Rick Parker dhe Andy Parker nga martesa e saj e parë

Related posts

Edona James flet pa doreza, u tregon banorëve momente intime nga një rast që i ndodhi pas ndërhyrjes në hundë

D V

Nora Istrefi paralajmëron bashkëpunimin me Eli Malajn

D V

Will Smith reflekton mbi gabimet e të kaluarës: Fama është një përbindësh

D V