Agjencia Zhurnal.mk.

Ju prezantojmë me Ishullin e Gjarpërinjve, legjendën e luftës në Ukrainë

Ishulli i gjarpërinjve ka një vend të veçantë në folklorin e Ukrainës, tani më shumë se kurrë.

Tani, i rrahur nga erërat e dimrit, ai mbetet fort në duart e Ukrainës – një grimcë shkëmbi që ka një rëndësi simbolike dhe strategjike për vendin prej disa muajsh tanimë nën pushtimin rus.

Një ekip i CNN u bë media e parë e huaj që vizitoi ishullin që kur u rimor në qershor dhe foli me komandantin e operacionit që çoi në çlirimin e tij.

Disa hektarë shkëmb dhe bar, pa pemë dhe të vështira për t’u aksesuar, Ishulli i Gjarpërinjve, i njohur gjithashtu si ishulli Zmiinyi, shtrihet rreth 30 milje (48 kilometra) nga bregu i Ukrainës, pranë kufirit të tij detar me Rumaninë.

Ishulli i gjarpërinjve është tani një vend i shkretë, i stërmbushur me rrënoja, ndërtesat e tij të pakta janë bërë predha.

Është një varrezë e pajisjeve të shtrenjta ushtarake dhe është e mbushur me municione dhe mina të pashpërthyera.

Ekipi i CNN pa të paktën katër lloje të ndryshme minash tokësore, sisteme raketore ruse Pantsir tokë-ajër dhe një kompleks raketash anti-ajër Tor pothuajse të paprekur.

Aty ishin rrënojat e një helikopteri ushtarak rus që u godit.

Të habitur midis rrënojave, në një skenë surreale, ishin dhjetëra mace, ndoshta pasardhës të kafshëve shtëpiake të farit nga një kohë më paqësore.

Ukraina ka aktualisht një prani të vogël ushtarake në ishull si një mision vëzhgimi.

Trupat ushtarake këtu nuk mund të komunikojnë me familjet e tyre./A2/

Related posts

Rritet në 15.899 numri i të vrarëve nga sulmet izraelite në Gaza

Xh M

Akuzohet se ka shërbyer si agjent i Kubës, arrestohet ish-ambasadori amerikan në Florida

Xh M

Forcat izraelite bastisin shtëpinë e imamit të Xhamisë Al-Aksa, i vendoset ndalim ndërkombëtar i udhëtimit

Xh M