Agjencia Zhurnal.mk.

Jovevski: Nuk kemi informacione të reja për aksidentin

Shkup, 24 nëntor – Prokuroria deri më tani nuk ka informacione të reja lidhur me aksidentin tragjik dhe as nuk jemi dakorduar që të na i dorëzojnë të gjitha informatat. Ne jemi të bindur në profesionalizmin e prokurorëve bullgarë dhe se ata do të ndriçojnë të gjitha rrethanat rreth tragjedisë, tha prokurori shtetëror Lubomir Joveski.

 

Jovevski në një prononcim për televizionin “Telma” ka konfirmuar se dje ka pasur probleme që ekspertët tanë të mjekësisë ligjore të hyjnë në obduksion, por ato janë tejkaluar dhe tani përfaqësuesit tanë nga Mjekësia ligjore janë duke punuar në autopsi.

“Dje u dakorduam me prokurorin që drejton hetimet në Bullgari për të siguruar gjurmë biologjike nga familjarët e viktimave. Shumica e këtyre gjurmëve gjatë ditës së djeshme janë grumbulluar në Institutin e Mjekësisë Ligjore. Në mëngjes më njoftuan se dy-tre anëtarë të tjerë të familjes duhet të japin gjurmë biologjike dhe presim që ky proces të përfundojë sot. Kemi rënë dakord me prokurorin bullgar që të dërgojmë hetues për t’i dhënë atij mostrat e analizave të ADN-së që do të kryhen në Shkup, të cilat do të krahasohen me të dhënat nga autopsitë e të ndjerit dhe testet e ADN-së të bëra në Sofje”, tha Jovevski.

Siç tha ai, për momentin nuk mund të thotë se kur do të bëhet dërgimi i eshtrave nga Bullgaria në vend, por megjithatë pret që kjo të bëhet së shpejti.

I pyetur në lidhje me “Besa Trans”, kontrollin e këtij transportuesi, kontrollin teknik dhe korrektësinë e autobusit, prokurori i shtetit është përgjigjur se në këtë moment nuk do të komentojë për fakte dhe rrethana të caktuara.

“Gjatë kësaj procedure të hetimit të udhëhequr nga prokurorët bullgarë, ndër të tjera, shprehëm gatishmëri për të bashkëpunuar plotësisht për të gjitha ato çështje, dokumente dhe të dhëna që u nevojiten”, tha Jovevski.

Ai shtoi se fillimisht do të pritet rezultati i procedurës në Bullgari, e më pas, varësisht nga e gjithë kjo, do të merret vendim përkatës dhe do të merret vendim në Prokurorinë publike.

Sipas Jovevskit, duhet të merren të gjitha masat për të parandaluar aksidente të tilla.

“Në pjesën e kompetencës sonë është fare e qartë se do të presim procedurën që do të bëhet në Bullgari sepse aty shqyrtohen të gjitha aspektet e ngjarjes konkrete. Dje kam njoftuar se dokumentacioni i caktuar për automjetin është siguruar dhe do të vendoset në dispozicion të prokurorëve në Bullgari”, tha Jovevski.

Related posts

Tërmet me epiqendër në Shqipëri, është ndjerë në pjesët veriperëndimore të vendit

D V

Fadil Zendeli në Forumi u organizua nga Parlamenti i Hungarisë dhe kongresmenit nga SHBA-ja, Robert Pitinger

Redaksia

Haziri: Zgjedhjet u zhvilluan nën presion dhe shantazh, megjithatë rezultatet tona janë të mira

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More