Agjencia Zhurnal.mk.

Jovanovski: Rritja e taksave do t’i mbyll disa kompani

Shkup, 14 Shtator – Zoran Jovanovski, nga Oda ekonomike e Maqedonisë, beson se rritja e tatimit të kompanive për momentin mund të bëjë që disa prej tyre të vendosin dry në dyert e tyre. Siç tha ai, ndërmarrjet gjithsesi po përballen me kosto të shtuara gjatë kësaj periudhe.

 

“Oda ka pasur proces të brendshëm të konsultimit dhe në përgjithësi për pakon e reformës tatimore, konkluzioni ishte se tani nuk është koha për reformë tatimore. Për momentin kemi goditje të paprecedentë ndaj kompanive, për shkak të rritjes së çmimit të energjisë. Në këtë moment, rritja e barrës tatimore për kompanitë nuk është e mirë dhe do të bëjë që një numër i caktuar i kompanive të vendosin dry në derë”, tha Jovanovski.

Related posts

‘It was time to let go’: Jada Pinkett Smith debuts shaved head

Lea Muslija

ASH: Qeveria nuk e pranoi deri në fund propozimin tonë për akcizat dhe TVSH-në

Z.H

Dendias: Shpresojmë në vazhdimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat, me cilëndo qeveri në Maqedoninë e Veriut

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More