Agjencia Zhurnal.mk.

Jo vetëm në Gjermani: Përmbledhje pamjesh të katastrofës së krijuar nga përmbytjet në disa shtete të Evropës

Të paktën 67 njerëz kanë vdekur dhe të paktën 70 janë zhdukur pasi shiu i rrëmbyeshëm shkaktoi disa nga përmbytjet më vdekjeprurëse të Evropës në vite – me shtëpi dhe makina të marra me vete në Gjermani dhe pjesë të Belgjikës.

 

Më e goditura ishte Gjermania perëndimore ku të paktën 45 njerëz u vranë, të shpërndarë në shtetin e saj më të populluar të Nordrhein-Westfalen dhe në Rhineland-Palatinate fqinje, përcjell Telegrafi.

Qyteti i Schuld, në jug të Bonit, u prek veçanërisht keq – me të paktën 18 të vdekur atje dhe në qytetin afër Ahrweiler me dhjetëra të zhdukur kur lumi Ahr shpërtheu brigjet e tij dhe rrëmbeu shtëpitë edhe kur njerëzit strehoheshin në çatitë e tyre.

Pesëmbëdhjetë njerëz vdiqën gjithashtu në rajonin e Euskirchen ndërsa dy zjarrfikës gjetën vdekjen diku tjetër gjatë përpjekjeve të shpëtimit, me 300 ushtarë të vendosur për të ndihmuar ekipet e shpëtimit sot së bashku me helikopterë dhe anije.

Malu Dreyer, kryeministri i shtetit Rhineland-Palatinate, e përshkroi situatën si ‘një katastrofë’, duke shtuar: ‘Ka të vdekur, të zhdukur dhe shumë akoma në rrezik. Shërbimet tona të urgjencës janë në veprim… dhe rrezikojnë jetën e tyre’.

Related posts

Papa do të takojë komunitetin rom të Sllovakisë

D V

Holandë: Dhjetëra pasagjerë nga Afrika e Jugut dalin pozitivë me COVID-19

D V

Presidenti Biden vlerëson si historike paketën 1 trilionë dollarëshe të infrastrukturës

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More