Agjencia Zhurnal.mk.

Jetonte mes luksit, 28-vjeçari shqiptar i arrestuar në Peru pjesë e kartelit ballkanik

Detektivët e Drejtorisë Kundër Drogës dhe DEA-s i dhanë një goditje të rëndë mafiozëve italianë dhe shqiptarë të drogës , duke sekuestruar afro tre tonë kokainë me vlerë mbi 133 milionë dollarë në Europë .

 

Në Lima ra në pranga  italiani Pascuale Bifulco ‘Spagueti’, i kërkuar në disa vende dhe shqiptari Kadri Gkoci ‘Gianmarco’. Me ta u arrestuan pesë peruan dhe në Gjermani një turko-gjerman.

Detektivët e Drejtorisë së Antidrogës dhe DEA-s i dhanë një goditje të rëndë mafiozëve italianë dhe shqiptarë të drogës, duke sekuestruar afro tre ton kokainë që vlerësohet në Evropë mbi 133 milionë dollarë.

Ky kartel e dërgonte drogën nga porti i Callaos, përmes kompanive të para që eksportonin kafe dhe asparagus.

Italiani Pascuale Bifulco 'Spaghetti', i kërkuar në disa vende.
Italiani Pascuale Bifulco ‘Spaghetti’, i kërkuar në disa vende.

Mafiat e kthyen Limën në qendrën e tyre të koordinimit dhe ruajtjes së kokainës që vinte nga Vraem.

Po hetohet nëse kanë përdorur ndonjë mënyrë tjetër dërgimi të barnave jashtë vendit, si kontejnerët ‘shtatzënë’ pa e vënë re pronarët. Ky ishte modaliteti i përdorur nga mafia e ‘Caracol’-it të frikshëm për të lëvizur kokainën në Shtetet e Bashkuara ose Evropë.

Operacioni i DEA-s dhe Dinandro-s është kryer njëkohësisht me Gjermaninë, ku ka rënë një shtetas turko-gjerman, i cili do të ishte përgjegjës për marrjen e mallit

MAFIA

Tregu i kokainës dhe metamfetaminës dihet se ka parë një rritje të madhe në Evropë, e nxitur nga nivelet rekord të trafikut, sipas një studimi të publikuar të premten nga agjencitë evropiane.

Sipas Interpolit dhe Qendrës Evropiane të Monitorimit për Drogën dhe Varësitë (Emcdda), sasi të paprecedentë kokaine u kapën në vitin 2020 dhe Evropa “përballet me një kërcënim në rritje nga një treg më i larmishëm dhe dinamik i drogës”.

Për sa i përket kokainës, hetimet tregojnë se një pjesë e rëndësishme vazhdon të prodhohet në Kolumbi, Bolivi dhe Peru, por që rrjetet diversifikojnë përdorimin e porteve në kontinentin amerikan dhe Afrikën e Veriut në përpjekjet e tyre për të çuar drogën në Evropë.

Më shumë se 214 ton kokainë u kapën në Evropë në vitin 2020, 6% më shumë se një vit më parë.

Related posts

Rama: Pushtimi rus në Ukrainë ka goditur themelin e politikës ndërkombëtare

D V

Meta mesazh të rinjve: Po nuk u stërvite në kodra nuk ngjitesh dot në male

Lea Muslija

Manastirliu në Kuvend: 35 shërbime sociale të ngritura përmes Fondit Social, instrumentat e qeverisë garantojnë qëndrueshmërinë e shërbimeve sociale në territor

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More