Agjencia Zhurnal.mk.

Japonia pezullon 1.6 milion doza të vaksinave të Moderna, pas raportimeve se janë “të kontaminuara”

Japonia ka pezulluar përdorimin e rreth 1.63 milion dozave të vaksinës Moderna për shkak të dyshimeve për “kontaminim”.

 

Ministria e shëndetësisë tha se “materialet e huaja” u gjetën në disa doza të një grupi prej afërsisht 560,000 shishkave, shkruan bbc, përcjell Telegrafi.

Takeda Pharmaceutical, e cila shet dhe shpërndan vaksinën në Japoni, tha se Moderna kishte vendosur tre tufa në pritje “nga një kujdes i madh”.

Ai tha se një çështje në një vend kontrate prodhimi në Spanjë ishte shkaku i mundshëm, por nuk shtjelloi detaje.

“Deri më sot, asnjë çështje sigurie ose efikasiteti nuk është identifikuar”, ka thënë Moderna, duke shtuar se do të punonte me rregullatorët dhe Takeda për të hetuar çështjen më tej.

Nuk ka detaje se çfarë janë “objektet e huaja”, por Takeda e përshkroi atë si grimcë, pas së cilës tha se kreu një ekzaminim urgjent.

Raportet e infektimit erdhën gjithashtu nga shtatë qendra të tjera vaksinimi, sipas gazetës Japan Times, me 39 shishe – ose 390 doza – të zbuluara se ishin prekur nga diçka e tillë.

Ministria e shëndetësisë ka publikuar numrat e serisë në mënyrë që njerëzit që kishin marrë dozën e tyre para pezullimit të mund të kontrollonin nëse ata kishin një dozë potencialisht të kontaminuar, shtoi Japan Times.

Ndryshe, Japonia po përballet me një rritje të rasteve të Covid, me tetë prefektura të tjera të vendosura nën një gjendje të jashtëzakonshme të mërkurën.

Vendi tashmë ka miratuar vaksinat Pfizer dhe AstraZeneca për përdorim – ai filloi të përdorte Moderna vetëm në maj.

Ndërkohë pak më shumë se 40% e japonezëve janë plotësisht të vaksinuar dhe rreth 50% kanë marrë një dozë. 

Related posts

Protestuesit hodhën gur në drejtim të presidentit kilian – lëndohet lehtë një këshilltar i Boriqit

Xh M

Kush janë “Los Pepes”, ushtria kundër Escobarit që tronditi Kolumbinë

Xh M

Blinken: Rusia është në “rrugë drejt luftës”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More