Agjencia Zhurnal.mk.

Janevski: 400 milionë dollarë dhe mbi 2,6 milionë akomodime

Shkup, 18 shtator – Drejtori i Agjencisë për promovim dhe mbështetje të turizmit (APMT) Ljupço Janevski konsideron se turizmi i vendit mund ta rrumbullakësojë vitin me mbi 400 milionë dollarë dhe të realizuara mbi 2,6 milionë akomodime.

 

Siç shkroi në profilin e tij në Fejsbuk, derdhja e devizave në tremujorin e dytë të vitit 2022, krahasuar me periudhën e njejtë të vitit të kaluar është rritur për 46 për qind dhe paraqet mbi 106 milionë dollarë amerikanë.

“Derdhja e devizave në dy tremujorët e parë të vitit 2022, krahasuar me periudhën e njejtë të vitit 2019 është për 20 për qind më shumë. Mundemi deri në cak për vitin 2022 në turizmin e vendit: më shumë se 400 milionë dollarë, mbi 2,6 milionë akomodime”, thekson Janevski.

Related posts

Dita Botërore e Luftës Kundër Tërbimit

D V

MPJ-ja greke: Ekonomia, energjetika dhe perspektiva e BE-së në fokus të takimeve të Frankojanis në Shkup

D V

VMRO-DPMNE thirrje Kovaçevskit: Mere guximin dhe jep dorëheqje, nuk ke më kredibilitet

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More