Agjencia Zhurnal.mk.

Janë regjistruar 677 raste të reja me Kovid-19, 517 të shëruar dhe 13 pacientë të vdekur

Shkup, 9 nëntor –Nga 3.317 testime, janë regjistruar 677 raste të reja me Kovid-19, nga të cilët në Shkup – 279, Manastir – 86, Prilep – 34, Kumanovë – 30, Kavadar – 28, Veles – 25, Koçan – 22, Dellçevë – 21, Tetovë – 18, Gjevgjeli – 13, Kriva Pallankë dhe Radovish – 12, Resnje dhe Berovë – nga 10, Demir Hisar – 9, Kërçovë dhe Negotinë – nga 8, Gostivar dhe Kratovë – nga 7, Shtip – 6, Shën Nikollë, Vinicë dhe Probishtip – nga 5, Ohër, Vallandovë, Bogdanci dhe Krushevë – nga 3 nga, Strugë dhe Makedonska Kamenica – nga 2, Strumicë – 1, informojnë nga Instituti për shëndet publik.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 13 persona të vdekur: 5 të vdekur nga Shkupi (61, 70, 74, 80g dhe 86), dhe një i vdekur nga Koçani (83), Manastiri (79), Kumanova (76) , Prilep (87), Veles (77), Probishtip (73), Demir Hisar (47) dhe Kavadar (66). Të gjithë personat e raportuar kanë ndërruar jetë në spital.

Janë bërë 3317 testime përmes: ISHP-341, QSHP Shkup-78, QSHP Manastir-97, QSHP Prilep-38, QSHP Tetovë-65, QSHP Kumanovë-63, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, Spitali Laborator Kozle-20, Pulmologji me Alergologji UK -1, QSHP 8-0 shtator, Instituti i Mikrobiologjisë- 7, Zan Mitrev (Filip Vtori) -66, Avicenna-132, Biotek-314, Sistina-69, laboratori Laor-110, Sinlab-17, Remedika-22, Fertiliteti-74, Genea-6, Nikob lab-283, VFV Medical- 22, Eli Medika-40, Rojal Medika – 11, Spektra MM-4, Rapid lab – 1, ISHP dhe IPSH (test të shpejtë) – gjithsej 1.436.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1,412,395 testime të Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 206.910, numri i të shëruarve është 191.649, numri i të vdekurve është 7.255 ndërsa numri i rasteve aktive është 8.006.

Sipas analizave epidemiologjike aktualisht, shpërndarja përmes qyteteve është ky:

Të sëmurë (gjithsej) raste aktive (gjithsej )

Shkup 90497, aktivë 3728

Kumanovë 12532, aktivë 399

Tetovë 11149, aktivë 196

Prilep 9724, aktivë 380

Gostivar 8029, aktivë 39

Manastir 7869, aktivë 548

Veles 6992, aktivë 357

Kavadar 6532, aktivë 341

Shtip 6334, aktivë 238

Ohër 6228, aktivë 200

Strumicë 5943, aktivë 95

Kërçovë 4168, aktivë 113

Strugë 3857, aktivë 48

Koçan 3725, aktivë 224

Gjevgjeli 2637, aktivë 125

Negotinë 2454, aktivë 84

Shën Nikollë 2055, aktivë 86

Kriva Pallankë 1747, aktivë 164

Radovish 1644, aktivë 67

Resnje 1624, aktivë 66

Dibër 1453, aktivë 3

Berovë 1301, aktivë 56

Dellçevë 1236, aktivë 96

Vinicë 1109, aktivë 37

Probishtip 1073, aktivë 70

Vallandovë 871, aktivë 22

Kratovë 686, aktivë 48

Bogdanci 604, aktivë 25

Krushevë 564, aktivë 26

Demir Hisar 527, aktivë 60

Makedonski Brod 482, aktivë 7

Demir Kapi 410, aktivë 1

Makedonska Kamenicë , aktivë 48

Pehçevë 325, aktivë 3

Dojran 152, aktivë 6.

Related posts

Ja në sa ora falet namazi i Fitër Bajramit

Xh M

Mbyllet me barazim ndeshja Llapi – Ballkani, shtyhet festa e titullit për suharekasit

Redaksia

Nga fqinjët na vijnë agjent rus, disa parti financohen nga Moska

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More