Agjencia Zhurnal.mk.

Janë regjistruar 467 raste të reja me Kovid-19, 496 pacientë të shëruar dhe 14 të vdekur

Shkup, 28 shtator – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 467 raste të reja me Kovid-19, nga 3.512 testime të bëra. Janë shëruar 496 pacientë, ndërsa kanë vdekur 14 persona, informon Ministria e Shëndetëtësië, në pajtim me të dhënat nga Instituti për shëndet publik.

 

Nga rastet e reja në Shkup janë 245, Kumanovë 47, Velse 27, Prilep 21, Kavada 17, Kërçovë 13, Koçan 12, Manastir 11, Kriva Pallankë 9, Ohër 8, Tetovë dhe Strumicë nga 6, Shtip, Radovish dhe Vallandovë nga 5, Kratovë dhe Krushevë nga 4, Gostivar, Gjevgjeli dhe Demir Hisar nga 3, Negotinë, Dellçevë, Probishtip dhe Makedonski Brod nga 2, Strugë, Shën Nikollë, Berovë, Bogdanci dhe Makedonska Kamenicë nga 1.

Janë regjistruar 496 pacientë të shëruar edhe atë nga Shkupi 269, Strumica 23, Velesi 21, Prilepi 20, Manastir dhe Tetovë nga 15, Shtipi 15, Kavadari dhe Kërçova nga 11, radovisj, Gostivar dhe Shën Nikollë nga 6, Kriva Pallankë, Gjevgjeli dhe Vinicë nga 4, Probishtip dhe Resnje nga 3, Koçan dhe Dellçevë nga 2, Ohër, Vallandovë, Negotinë, Makedonski Brod, Makedonska Kamenicë dhe Dojran nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur 14 persona: 5 nga Shkupi (73, 72, 70, 61 dhe 57), nga dy nga Tetova (88 dhe 72) dhe Kratova (73 dhe 66) nga një person ka vdekur nga Demir Kapija (69), Prilepi (90), Radovishi (55) dhe Shtipi (74). Të gjithë pacientët e vdekur kanë vdekur në kushte spitalore.

Janë bërë 3.512 teste përmes: ISHP-294, QSHP Shkup-55, QSHP Manastir-72, QSHP Prilep-57, QSHP Tetovë-42, QSHP Kumanovë-60, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësia Ligjore-2, Spitali laboratorik Kozle-16, KU Pulmologji me Alergologji-5, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti i Mikrobiologjisë-2, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -78, Avicena-187, Biotek-265, Sistina-114, Laboratori Lab -144, Sinlab-24, Remedika-29, Fertilitet-46, Genea-10, Laboratori Nikob-426, VFV Medikal-48, Eli Medika-60, Rojal Medika-11, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë)-gjithsej 1.465.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1.282.666 testime për Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostifikuar me kovid-19 në vendin tonë është 190.463, numri i pacientëve të shëruar është 171.871, i të vdekurve 6.630 dhe numri i rasteve aktive është 11.962.

Sipas analizave epidemiologjike aktualisht, distribuimi nëpër qytete është ky:

Shkup 82847, Aktivë 5596
Kumanovë 11303, Aktivë 937
Tetovë 10803, Aktivë 918
Prilep 9014, Aktivë 294
Gostivar 7952, Aktivë 478
Manstir 7057, Aktivë 273
Veles 6179, Aktivë 324
Ohër 5915, Aktivë 522
Kavadar 5870, Aktivë 216
Strumicë 5700, Aktivë 284
Shtip 5665, Aktivë 217
Kërçovë 3948, Aktivë 410
Strugë 3775, Aktivë 365
Koçan 3218, Aktivë 148
Gjevgjeli 2395, Aktivë 78
Negotinë 2309, Aktivë 38
Shën Nikollë 1874, Aktivë 107
Resnje 1528, Aktivë 90
Radovish 1506, Aktivë 92
Dibër 1447, Aktivë 113
Kriva Pallankë 1409, Aktivë 88
Berovë 1206, Aktivë 29
Dellçevë 1118, Aktivë 68
Vinicë 1022, Aktivë 47
Probishtip 909, Aktivë 35
Vallandovë 811, Aktivë 31
Кратово 555, Aktivë 54
Bogdanci 545, Aktivë 12
Krushevë 526, Aktivë 19
Makedosnki Brod 466, Aktivë 28
Demir Hisar 435, Aktivë 23
Demir Kapi 409, Aktivë 6
Pehçevë 312, Aktivë 4
Makedonska Kamenicë 296, Aktivë 18
Dojran 139, Aktivë 0. 

Related posts

Në protestën e sotme në Tetovë, dy persona të arrestuar dhe katër policë të lënduar

Redaksia

Svilanoviq: Ballkani i hapur nuk është garë e Forumit të Investimeve të Odës

Z H

Visar Ganiu: Çdo lagje e Çairit do të bëhet me pishinë për fëmijë!

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More