Agjencia Zhurnal.mk.

Janë regjistruar 130 raste të Kovid-19 dhe gjashtë të vdekur

Shkup, 12 tetor – Nga 1.843 testimet, janë regjistruar 130 raste të reja me Kovid-19. Në 24 orët e fundit jetën e kanë humbur gjashtë persona nga të cilët më i riu 27 vjet, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Raste të reja janë regjistruar në Shkup – 88, Kavadar – 10, Veles – shtatë, Prilep – gjashtë, Ohër dhe Kriva Pallankë nga katër, Kumanovë dhe Manastir nga tre, Gostivar dhe Kërçovë nga dy, Demir Hisar një rast.

Janë shëruar 423 pacientë, nga të cilët në Shkup – 246, Kumanovë – 65, Strumicë – 18, Shtip – 11, Prilep dhe Ohër – nga nëntë, Tetovë – shtatë, Kavadar dhe Kratovë – nga gjashtë, Veles, Kriva Pallankë, Koçan dhe Valandovë – nga pesë, Manastir, Strugë dhe Gjevgjeli – nga katër, Shën Nikollë dhe Probishtip – nga tre, Vinicë – dy, Gostivar, Negotinë, Resnje, Dellçevë, Demir Hisar dhe Demir Kapi – nga një.

Nga të vdekurit, dy janë nga Kumanova në moshën 63 dhe 68 vjeç dhe nga një nga Shkupi (77 vjeç), Tetova (85 vjeç), Kriva Pallanka (27 vjeç) dhe Strumica (80 vjeç). Të gjithë personat e raportuar vdiqën në spital.

Janë bërë 1.843 teste përmes: ISHP-52, QSHP Shkup-0, QSHP Manastir-10, QSHP Prilep-52, QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-11, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësia Ligjore-0, Spitali Laboratorik Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-1, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti i Mikrobiologjisë-0, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -97, Avicena-103, Biotek-100, Sistinë-49, Laboratori Laor -0, Sinlab-0, Remedika-0, Fertilitet-27, Genea-0, Laboratori Nikob-311, VFV Medikal 45, Eli Medika-45, Rojal Medika -0, Spektra-MM-0, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 970.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1.326.737 testime të Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 195.132, numri i pacientëve të shëruar 181.619, numri i viktimave 6.855, ndërsa numri i rasteve aktive është 6.658.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin shpërndarja nëpër qytete është si vijon:

Shpërndarja sipas qyteteve Të sëmurë (gjithsej) Raste aktive (gjithsej)

Shkup 85134, Aktivë 3391
Kumanovë 11714, Aktivë 548
Tetovë 10880, Aktivë 179
Prilep 9156, Aktivë 189
Gostivar 7971, Aktivë 57
Manstir 7192, Aktivë 193
Veles 6416, Aktivë 291
Ohër 6037, Aktivë 224
Kavadar 6033, Aktivë 153
Shtip 5868, Aktivë 201
Strumicë 5813, Aktivë 196
Kërçovë 4008, Aktivë 118
Strugë 3809, Aktivë 62
Koçan 3343, Aktivë 121
Gjevgjeli 2457, Aktivë 62
Negotinë 2328, Aktivë 21
Shën Nikollë 1938, Aktivë 91
Radovish 1547, Aktivë 61
Resnje 1545, Aktivë 44
Kriva Pallankë 1504, Aktivë 122
Dibër 1451, Aktivë 22
Berovë 1214, Aktivë 13
Dellçevë 1127, Aktivë 41
Vinicë 1056, Aktivë 45
Probishtip 942, Aktivë 39
Vallandovë 830, Aktivë 16
Kratovë 606, Aktivë 55
Bogdanci 561, Aktivë 18
Krushevë 534, Aktivë 11
Makedonski Brod 475, Aktivë 11
Demir Hisar 458, Aktivë 30
Demir Kapi 411, Aktivë 3
Makedonska Kamenicë 319, Aktivë 27
Pehçevë 315, Aktivë 2
Dojran 140, Aktivë 1

Related posts

Genc Nuza ndan drejtësinë në ndeshjen e Ligës së Konferencës

Redaksia

LSDM: Si duket vetëm Mickoski është anëtar i Komitetit Ekzekutiv të VMRO

Xh M

Zeqiri: Të ardhurat nga buxheti i shtetit të jenë të njejta për të gjitha universitetet publike

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More