Agjencia Zhurnal.mk.

Jahja Kokaj sqaron deklaratën për lasnimin e raketës në Kosovë

Fizikani dhe deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Jahja Koka, mbrëmë në emisionin “Natë Vere”, në T7, ka thënë se ka mundësi që  të lansohet një raketë në Kosovë.

I pyetur nëse lansimi i raketës të ndodh përgjatë Qeverisë Kurti, ai ka thënë se ka gjasa të ndodh diçka e tillë.

“Do të ndodh në qoftë se e realizoj një projekt shkencor, që do jetë për hulumtime nano-teknologjike, natyrisht jo e madhe. Do të realizohet gjatë aktivitetit tim, mund të ndodh gjatë qeverisjes Kurti”, ka deklaruar ai.

Për këtë çështje ai sot pati edhe një sqarim, pasi deklarata e tij për raketën u komentua shumë në rrjete sociale dhe u raportua gjithandej.Reklamë

“Në një emision televiziv, në pyetjen e gazetarit nëse ka mundësi që sateliti të lëshohet nga trolli i Kosovës, unë gjithsesi iu përgjigja po. Sigurisht, në mungesë të informacionit paraprak, ose njohurive fillestare të kësaj fushe, dikush habitet ose me “hata” duke i dhënë asaj konotacione qesharake (nga injoranca ose dashakeqesia). Duke injoruar qëllimit të komenteve të të painformuarve (të shprehur ne menyre te bute butë), e ndiej të nevojshme këtu, që publikut ti shpjegojë”, shkroi ai.

Kokaj më tutje deklaroi se me një projekt të vogël, studentët mund të krijojnë një raketë me shpejtësi kozmike dhe ta lansojnë atë.

“Në vitin e parë të fizikës, a u shpjegojmë studentëve se c’është shpejtësia e parë kozmike? Nëse trupit ose raketës i jepet një shpejtësi prej 7.9 km / s, ajo arrin të ashtuquajturën SHPEJTSI TE PARE KOSMIKE, ose shpejtësinë orbitale, me të cilën raketa arrin orbitën rreth tokës. Pra, me një projekt të vogël, studentët e nivelit master, mund të ndërtojnë rakete disa centimetrash, të blejnë pajisje lëshimi, jo të shtrenjta, me të cilat fare lehtë mund të arrijnë shpejtësinë e lartpërmendur”, shkroi më tutje ai.

Reagimi i plotë:

REAGIM NDAJ INFORMACIONEVE TE PUBLIKUARA NE T7 DHE GAZETA EXPRESS

MUNDESIA E LANSIMIT TE SATELITIT NGA TROLLI I KOSOVES

Te dashur miq,

Në një emision televiziv, në pyetjen e gazetarit nëse ka mundësi që sateliti të lëshohet nga trolli i Kosovës, unë gjithsesi iu përgjigja po.

Sigurisht, në mungesë të informacionit paraprak, ose njohurive fillestare të kësaj fushe, dikush habitet ose me “hata” duke i dhënë asaj konotacione qesharake (nga injoranca ose dashakeqesia).

Duke injoruar qëllimit të komenteve të të painformuarve (të shprehur ne menyre te bute butë),

e ndiej të nevojshme këtu, që publikut ti shpjegojë sa vijon:

Në vitin e parë të fizikës, a u shpjegojmë studentëve se c’është shpejtësia e parë kozmike?

Nëse trupit ose raketës i jepet një shpejtësi prej 7.9 km / s, ajo arrin të ashtuquajturën SHPEJTSI TE PARE KOSMIKE, ose shpejtësinë orbitale, me të cilën raketa arrin orbitën rreth tokës.

Pra, me një projekt të vogël, studentët e nivelit master, mund të ndërtojnë rakete disa centimetrash, të blejnë pajisje lëshimi, jo të shtrenjta, me të cilat fare lehtë mund të arrijnë shpejtësinë e lartpërmendur.

Ne Gjakove, afer Erenikut, me iniciativen e nje Gajkovari shqiptaro amerikan, I cili do te mundesoje nje investim rreth 5 milion dollare amerikan, do te ndertohet QENDRA KOZMOLOGJIKE NANOTEKNOLOGJIKE. Atu do te behen hulumtime te mirefillta nanoteknologjike, por edhe  amatoreske studentore kosmologjike

Projekti pare ne nivel amtores, per studenta do te jete lansimi jansimi I nje sateliti tokesor me madhesi disa cm dhe me peshe disa grameshe.

Në një nga universitetet që dhashë mësim, përpara se të përfshihesha në politikë, studentët e shkallës së tretë kishin një projekt si ky, ku ata bënë të mundur lëshimin e një rakete disa centimetra dhe me peshë disa gram, si një satelit tokësor.

Me këtë projekt dhe rezultatet e tij, ata morën pjesë në një konferencë amatore në Berlin në 2018.

Foto tregon studentët në fjalë në një konferencë ( ne nivel amator) të tillë në Berlin

Related posts

Forumi i Bizneseve të Diasporës, Kurti: Zhvillimi i Kosovës lidhet direkt me kontributin e mërgatës – ejani, kontribuoni e fitoni

D V

Meliza Haradinaj pas pranimit të Asociacionit: Isa Mustafa fituesi “moral”, Kosova humbësja më e madhe

Xh M

Totaj: S’ka vend në kabientin tim për njerëz me probleme me ligjin

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More