Agjencia Zhurnal.mk.

Ja pse duhet të konsumoni avokado

Avokado gjithnjë e më shumë po bëhet ushqimi më i popullarizuar për njerëzit vitet e fundit.

 

Fruti i gjelbër është ndër ushqimet më të preferuara në kuzhinat në të gjithë botën, thotë ekspertja e ushqimit Lisa Drayer për CNN.

“Avokadot ofrojnë një larmi përfitimesh shëndetësore dhe janë një përbërës i gjithanshëm kur gatuani”, thotë Lisa Drayer.

Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i yndyrës, ato janë plot me vlera ushqyes dhe mund të jenë një pjesë e dobishme e një diete të ekuilibruar.

Ky frut ndihmon në rregullimin e funksionit nervor, si dhe janë të mbushura me yndyra.

“Kur keni shumë kolesterol LDL, ai ngurtësohet përgjatë skajeve të arterieve tuaja dhe i ngushton ato, sipas Klinikës Mayo.

Gjithashtu avokado zvogëlon rrjedhën e gjakut nëpër arteriet, të cilat mund të shkaktojnë mpiksje të gjakut dhe komplikime të tjera mjekësore.

Avokadot janë të pasura gjithashtu edhe me folate.

Folati është një vitaminë B që është e rëndësishme për funksionimin e duhur të trurit dhe shtatzënitë e shëndetshme, tha Drayer.

Related posts

Receta më e thjeshtë e tortës me peta

D V

Pite me reçel dredhëzash: Ëmbëlsirë e përsosur që askush nuk mund t’i rezistojë!

D V

Fasule e rrahur: Gjellë e preferuar e vjetër shtëpiake!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More