Agjencia Zhurnal.mk.

Izraeli regjistron mbi 10,000 raste të reja me Kovid-19 në 24 orët e fundit

Izraeli regjistroi mbi 10,000 raste të reja me koronavirus, për herë të parë qysh në mes të janarit. Ministria e Shëndetësisë raportoi të mërkurën vonë se 10,001 rastet e reja u regjistruan në 24 orët paraprake. Në këtë periudhë, 25 pacientë humbën jetën nga koronavirusi.

 

Që nga fillimi i pandemisë në pranverën e vitit 2020, në Izrael – vend me 9.4 milionë banorë – janë infektuar pak mbi një milion njerëz. Fushata e vaksinimit atje ka nisur qysh në dhjetor të vitit të kaluar.

Pothuajse 59 për qind e popullsisë është vaksinuar dy herë dhe pothuajse 19 për qind tri herë. Izraeli mbështetet pothuajse plotësisht në vaksinën Pfizer/BioNTech. Në fund të korrikut, ai është bërë vendi i parë në botë që ka nisur vaksinimin me dozën e tretë, për të rritur reagimin e antitrupave.

Masa është marrë pasi të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë kanë treguar rënie të mprehtë të efektivitetit të vaksinës në parandalimin e infeksionit, edhe pse ajo vazhdon të ofrojë mbrojtje të madhe nga të sëmurit rëndë. Disa vende të tjera kanë nisur të ndjekin shembullin e Izraelit sa i përket dozës së tretë.

Related posts

Talibanët arrestojnë katër militantë të IS-it

D V

OBSH: Mbi 4 milion viktima nga Kovid-19 në të gjithë botën, kujdes variantin “Delta

N E

Policia në Bronx vihet pas të dyshuarit, ai duke u arratisur godet me mjet edhe shtatë vetura – lëndohen 14 persona

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More