Agjencia Zhurnal.mk.

Izraeli nis vaksinimin e fëmijëve mbi 5 vjeç

Izraeli ka nisur të vaksinojë kundër koronavirusit fëmijët e grup-moshës 5 deri në 11 vjeç, me vaksinën e kompanisë Pfizer/BioNTech.

 

Sipas raportimeve në media, Komisionari për koronavirus, Salman Sarka e ka konsideruar këtë proces si festë për fëmijët dhe prindërit, të cilët, sipas tij, tani mund të mbrojnë fëmijët e tyre, transmeton dpa.

Mijëra termine të reja tashmë janë caktuar përmes kompanive për sigurime shëndetësore.

Kryeministri izraelit, Naftali Bennett, u ka bërë thirrje prindërve që të vaksinojnë fëmijët e tyre, duke theksuar se vaksina është e sigurt.

Fëmijët e grup-moshës 5-11 vjeç marrin një të tretën e dozës së të rriturve.

Sipas kompanisë prodhuese, vaksina është 91 për qind efektive për këtë grup-moshë.

Numri i rasteve të reja me koronavirus në Izrael ka rënë në dy muajt e fundit.

Të hënën janë regjistruar 454 raste të reja.

Në muajin shtator, ka pasur ditë kur janë regjistruar mbi 11,000 raste të reja.

Related posts

Qeveria e re izraelite miraton ndërtimin e vendbanimeve hebreje

Redaksia

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Redaksia

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More