Agjencia Zhurnal.mk.

Italia lanson “pasaportën e vaksinës” të BE-së, planifikon për të hequr detyrimin për mbajtje të maskës

Italia të enjten nisi skemën e certifikimit të vaksinimit të BE-së “green pass”, e cila do ta bëjë më të lehtë për banorët që të kthehen në jetën normale si në shtëpi ashtu dhe gjatë udhëtimit.

 

Kryeministri italian Mario Draghi nënshkroi dekretin duke përcaktuar se si do të lëshohej leja, me efekt të menjëhershëm, tha qeveria, shkruan dpa, përcjell Telegrafi.

Me “green pass”, njerëzit që janë plotësisht të vaksinuar, janë rikuperuar nga Covid-19 ose janë kanë dalë negativë për coronavirus mund të shkarkojnë certifikatën që i lejon ata të lëvizin lirshëm në bllok.

Sipas mediumit në fjalë, përcjell Telegrafi, Italia po konsideron gjithashtu heqjen e kërkesës që njerëzit të mbajnë maska mbrojtëse të fytyrës kur janë jashtë shtëpive, ndërsa numrat e rasteve në vend vazhdojnë të bien.

“Të jesh në gjendje të heqësh maskën jashtë duke filluar nga vera është qëllimi i qeverisë dhe është afër”, shkroi Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio në një postim në Facebook.

Kishte spekulime në media se rregulli mund të hiqej në mes të korrikut, ndërsa të tjerët menduan se ndryshimi mund të vinte më shpejt.

Qeveria rajonale në Tirolin e Jugut, e cila shpesh ka ndjekur kursin e saj gjatë pandemisë, planifikon të heqë rregullin e mbajtjes së maskës deri të hënën.

Kreu i krahut të djathtë Lega, Matteo Salvini, tha se ai kishte bërë një thirrje të fortë për kërkesën që së shpejti të hiqej në të gjithë vendin gjatë një takimi me Draghi në Romë.

Ai sugjeroi që “liria për të marrë frymë” mund të jetë disa ditë larg, sipas agjencisë së lajmeve ANSA.

Draghi, megjithatë, ka marrë një qasje më të kujdesshme për lehtësimin e rregulloreve.

Di Maio, i Lëvizjes populiste Pesë Yje, tha: “Ne kemi qenë duke pritur për këtë moment për muaj, dhe tani që shifrat tregojnë se ne jemi duke kapërcyer krizën shëndetësore, ne duhet të lëvizim më shpejt”.

Related posts

Zelensky premton se Donbasi do të jetë “përsëri ukrainas”

Xh M

Spekulimet e investitorëve në tregjet e ushqimeve shtojnë rrezikun e urisë në botë

Xh M

Samiti i NATO-s me disa sfida të reja

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More