Agjencia Zhurnal.mk.

Ismail Kadare nga Tetova: Nuk e kam të lehtë të flas në një nga qytetet e pafundme Iliro-shqiptar

Tetovë, 25 nëntor – Tetova shpalli sot “Qytetar Nderi” shkrimtarit të mirënjohur botëror shqiptar Ismail Kadare në një atmosferë festive në vigjilje të festave të nëntorit Ismail Kadare u dekorua me titullin qytetar nderi i Tetovës.

 

Para të pranishmëve Kadare edhe pse i shtyrë në moshë u mundua të lidh një tog fjalës duke potencuar ndër të tjerash “ Jo që nuk di të flas, sepse e kam atë mjeshtëri. Por e kam rëndë të flas përpara qytetarëve të një nga qyteteve të pafundme Iliro-Shqiptare” tha Kadare pasi mori çmimin qytetar nderi i komunës së Tetovës.

Komuna e Tetovës shpalli qytetar nderi shkrimtarin e madh shqiptar, Ismail Kadare. Me këtë rast kreu i kësaj komune Bilall Kasami tha se ky akt paraqet nder dhe krenari për Tetovën.

“Ditë e veçantë për tetovarët, jemi të nderuar dhe krenarë që sot shpallim qytetar nderi shkrimtarin e madh, Ismail Kadare. Jemi me fat që jetojmë në kohën e Ismail Kadare”, tha me këtë rast kreu i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami.

ISMAIL KADARE – Qytetar Nderi

ISMAIL KADARE – Qytetar Nderi25.11.2022

Posted by Komuna e Tetovës / Општина Тетово on Friday, November 25, 2022

Related posts

Radev: Nuk varet nga Bullgaria, por nga vetë RMV-ja nëse do të fillojë negociatat me BE-në

Redaksia

ASh-AAA në Çair fillon fushatën zgjedhore

Redaksia

Presidenca sllovene pret negociata zyrtare me Shkupin dhe Tiranën

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More