Agjencia Zhurnal.mk.

Ishullit të gjarpinjëve nuk i vjen më “era Rusi”

Siç e dinë shumë tashmë, më 30 qershor, ushtria ruse u u largua nga Snake Island pas një operacioni të suksesshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës- duke e quajtur atë jo një arratisje, por një “gjest të bullnetit të mirë”. Megjithatë, siç doli, më 1 korrik, një palë avionë rusë u përpoqën të shkatërronin atë që kishte mbetur në ishull. Ata nuk patën sukses, por ushtarakët ukrainas i ndihmuan për ta bërë këtë.

Dronët e goditjes Forcave te Armatosura të Ukrainës dhe vetë mbrojtësit u treguan më të saktë se pajisjet e armikut. Prandaj, ata shkatërruan me vend mbetjet e pajisjeve të ushtrisë ruse të cilat nuk patën kohë t’i tërhiqnin Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës Valerii Zaluzhnyi tha për një rrjet social:

“Me sulmet ajrore të djeshme rusët u përpoqën të shkatërronin pajisjet, armatimin dhe pronën e tyre në ishullin e gjarpërinjve. Megjithatë, ata tradicionalisht dështuan në detyrën e tyre. Ne i “ndihmuam” pushtuesit që përfundimisht të evakuonin mbetjet e garnizonit të tyre nga ishulli ynë. Jo më “erë ruse” kundermon atje tha komandanti Zaluzhnyi.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, humbjet e Rusisë në ishullin e gjarpërinjve vlerësohen në 915 milionë dollarë.

Related posts

Blinken dhe Lavrov bisedojnë për krizën në Ukrainë

D V

Dalja nga vështirësia

Z.H

Biden urdhëroi deklasifikimin e dokumenteve të 11 shtatorit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More