Agjencia Zhurnal.mk.

Ishte rekrutuar si 14-vjeçar nga FBI, por pas tre vitesh u dënua përjetësisht: Tani 52-vjeçari kërkon dëmshpërblim prej 100 milionë dollarësh

Zbulimet e tij u jetësuan në një film të Hollivudit dhe tani historia e vërtetë e një informatorit adoleshent i FBI-së ka marrë një kthesë të re.

 

Richard Wershe Jr ka ngritur një kallëzim penal teksa po kërkon një dëmshpërblim prej 100 milionë dollarësh nga ish-agjentët dhe prokurorët e FBI-së, duke pretenduar se ishte bërë informator si adoleshent.

Wershe, tani 52 vjeç, kaloi tre dekada pas hekurave pas një dënimi për drogën, raporton bbc.

I rekrutuar në moshën 14-vjeçare, ai mendohet të jetë informatori më i ri i në histori të FBI-së, transmeton Telegrafi.

“Unë dua që ky kapitull në jetën time të mbyllet”, tha Wershe, i rrethuar nga familja në një konferencë shtypi, në një vjetorin e lirimit të tij.

I njohur si “White Boy Rick”, qëndrimi i shkurtër i Wershe si informator dhe bindja e tij përfundimtare frymëzoi një film në vitin 2018 me të njëjtin emër, me Matthew McConaughey të hedhur si babai i tij i trilluar.

Wershe ka thënë se nuk e kishte pseudonimin moniker, por i shpik prej mediave rreth kohës së arrestimit të tij.

Në letrën e padisë prej 10 faqesh, Wershe pretendoi se ai u kontaktua fillimisht nga agjentët federalë pasi babai i tij shkoi te FBI, duke thënë se vajza e tij ishte në takim me një tregtar të njohur droge.

Ai kujtoi takimet e rregullta me agjentët e FBI-së dhe oficerët e policisë në Detroit për t’iu dhënë informacione mbi bandat e drogës në Detroit.

“Sikur të mos kisha qenë informator për task forcën, nuk do të isha përfshirë kurrë me banda droge ose kriminalitet të çfarëdo lloji”, tha ai.

Wershe u “shtrëngua” për të vazhduar punën, ai tha, përkundër asaj që ai e përshkroi si një përpjekje për vrasje nga kriminelët lokalë pasi dyshohej lidhja e tij me zbatuesit e ligjit.

Pas dy vitesh punë me zbatimin e ligjit, Wershe u tërhoq në anën tjetër. Ai për theguardian kishte deklaruar në vitin 2015 se ishte “verbuar” nga paratë, gratë dhe pasuritë materiale.

Ai u dënua në Michigan në moshën 17 vjeçare për posedim të kokainës. Roli i tij si informator nuk ishte i pranueshëm në gjykatë dhe mori një dënim të përjetshëm.

“Unë kisha gabuar”, kishte pohuar atëbotë për theguardian. “Unë shkova në një rrugë që kurrë nuk mendoja se do të ndikonte në pjesën tjetër të jetës sime”, përfundoi ai. 

Related posts

Grupi i ekspertëve Kinë-OBSh viziton qendrat për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve të Wuhan-it e provincës Hubei

Z.H

Senati amerikan mbështet masën për ta ndihmuar Ukrainën – masë kjo që nuk është parë nga Lufta e Dytë Botërore

D V

Gjermania nis modernizimin ushtarak me blerjen e avionëve amerikanë, kritkohet nga francezët

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More