Agjencia Zhurnal.mk.

Ishte duke u përgatitur për fluturim, papritmas “arrestohet” – gjithçka filloi shkaku i një problemi matematikor

Një burrë u mor në pyetje një herë në një aeroplan sepse ishte duke shkrumbuar në një gjuhë ‘të huaj’, e cila doli se ishte matematikë.

 

Në vitin 2016, Guido Menzio, një profesor i ekonomisë në Universitetin e Pensilvanisë me origjinë italiane, e gjeti veten në një situatë të çuditshme para fluturimit me American Airlines nga Filadelfia drejt Sirakuzës.

Shumica e njerëzve që shihni në fluturime janë duke dëgjuar muzikë, duke lexuar një revistë ose duke kapur shikuar drejt dritareve. Sidoqoftë, përpjekjet e Menzios për të zgjidhur një ekuacion të gjatë matematikor nxitën dyshime nga një pasagjer tjetër, i cili besonte se mund të ketë qenë një kërcënim për sigurinë e tyre, transmeton Telegrafi.

Historia u rishfaq kohët e fundit në Reddit, me një përdorues duke bërë shaka, ‘A është Al-Gebra, jo Al-Qaeda’.

Menzio ishte ulur pranë një gruaje që tha se ndihej e sëmurë dhe së shpejti u shoqërua nga aeroplani. Rezulton se ajo ndihej absolutisht mirë, por donte të ngrinte shqetësime për bashkudhëtarin e saj.

“Në një moment gjatë këtij procesi [Menzio] u ngrit dhe i shprehu shqetësim pilotit për mirëqenien e saj dhe donte të dinte nëse ishte mirë”, tha më parë një zëdhënës i American Airlines.

“Në atë moment kishte një bisedë dhe [stafi] bisedoi me të dhe kapiteni vendosi shpejt se nuk kishte asnjë vlefshmëri për shqetësimet e saj”, shpjeguan ata. Menzio, i konsideruar si një ekonomist i dekoruar i Ivy League, qeshi kur dëgjoi për herë të parë pse ajo ishte e shqetësuar gjersa piloti thuhet se ishte në siklet.

“Askush nuk u ndalua ose u mor në pyetje. Kjo ishte një bisedë në lidhje me këto shqetësime. Çdo herë që një klient ngre shqetësime, kjo është diçka për të cilën do të kemi biseda”, tha zëdhënësi.

Menzio tha për Washington Post se ai ishte ‘trajtuar me respekt gjatë gjithë kohës’, por ishte zemëruar nga “sistemi i prishur që nuk mbledh informacion në mënyrë efikase”. 

Related posts

Kush është amerikani Christopher Hill, i nominuar për ambasador në Serbi

D V

SHBA-ja do të dhurojë edhe 500 milionë doza të tjera të vaksinave në vitin 2022

D V

Çekia me më së shumti raste me koronavirus qysh në mars

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More