Agjencia Zhurnal.mk.

Ish-trajneri i Werder Bremenit, Anfang, dënohet me një vit për përdorimin e letrave të rreme të vaksinimit për COVID

Trajner gjerman i futbollit, Markus Anfang, është përjashtuar të mërkurën nga futbolli për një vit dhe është gjobitur me 20,000 euro (22,564 dollarë) pasi pranoi se kishte përdorur dokumente false për të pretenduar se ishte plotësisht i vaksinuar kundër Covid.

Markus Anfang u shkarkua nga klubi i kategorisë së dytë Werder Bremen nëntorin e kaluar pasi u zbulua se ai dhe ndihmësi i tij, i cili gjithashtu u shkarkua, kishin përdorur certifikata të falsifikuara.

Dyshja kishin tentuar gjithashtu të mashtronin autoritetin shëndetësor vendas për të shmangur karantinën si raste kontakti.

Ish-asistenti i Anfang, Florian Junge, gjithashtu është përjashtuar me 10 muaj dhe është gjobitur me 3000 euro nga Federata Gjermane e Futbollit (DFB).

Siç dyshja rrëfyen, ndalimet e tyre wshtw në provë për t’ia mundësuar atyre të jenë trajner sezonin e ardhshëm.

Sipas deklaratës së DFB-së, Anfang dhe Junge “secili morën një certifikatë vaksinimi të falsifikuar në verën e vitit 2021, e cila i identifikonte gabimisht si “të vaksinuar dy herë kundër koronavirusit””.

Ata i dorëzuan certifikatat false Werder-, në mënyrë që nga fillimi i vjeshtës e tutje të mos merrnin më pjesë në programin e rregullt të testimit të klubit. 

Related posts

“Ligji është shkelë me dy këmbët”, avokati i Fjolla Morinës flet pasi iu caktua paraburgimi këngëtares

D V

Elita Rudi emocionohet nga kënga e re e Gjikos: Çdo herë që e kam dëgjuar, më kanë shoqëruar edhe lotët

D V

Genta Ismajli zbulon emrat e veçantë të binjakëve – Ivy Blue dhe Icon

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More