Agjencia Zhurnal.mk.

Ish-ministres së qeverisë së Angela Merkelit i revokohet doktoratura, vërtetohet se ishte plagjiaturë

Universiteti i Berlinit tha se presidenca e kësaj organizate unanimisht votoi për revokimin e doktoraturës së politikanes Social Demokrate (SPD), Franziska Giffey pasi doli që disertacioni i doktoratës ishte plagjiaturë.

Diskutimet nëse politikania gjermane kopjoi disertacionin e saj të doktoratës kanë vazhduar për më shumë se 10 vjet dhe një hetim për të gjithë çështjen filloi në vitin 2019, raporton deutschewelle.

Ndërkohë, rezultatet e një hetimi të komisionit të pavarur zbuluan se Giffey përdori pjesë të punimeve të botuara më parë në 46 nga 265 faqet e disertacionit të tij të doktoratës. Për më tepër, komisioni zbuloi se citimet në disertacion nuk ishin renditur në mënyrën e duhur, e cila është gjithashtu një tjetër në një seri lëshimesh.

Si pasojë, “Universiteti i Lirë i Berlinit” gjithashtu vendosi të anulojë disertacionin dhe deklaroi se 43-vjeçarja përdori mashtrimin që të arrijnë në nivele shkencore, transmeton Telegrafi.

Për shkak të presionit të publikut dhe debateve në rritje nëse disertacioni i saj i doktoraturës është plagjiaturë apo jo, Giffey dha dorëheqje më 18 maj nga pozita e Ministres Federale për Familjen dhe Rininë.

“Në ditët e fundit, diskutimet kanë rifilluar mbi disertacionin tim të doktoratës nga viti 2010. Unë ende i përmbahem deklaratës sime se kam shkruar disertacionin tim më të mirë që unë di. Më vjen keq nëse kam bërë një gabim”, tha politikania pas largimit nga detyra.

Pasi Giffey dha dorëheqje si ministre federale, kancelarja gjermane Angela Merkel pranoi dorëheqjen e ministres dhe tha se “ajo do të vazhdonte të kishte respektin e saj të plotë”. Përveç kësaj, Kancelarja vlerësoi punën dhe qasjen e Giffeyt dhe theksoi se ajo e trajtoi punën e saj me shumë pasion dhe përkushtim.

Related posts

SHBA po heton përfshirjen e Beogradit në sulmin terrorist! The Guardian: Serbia mund të ndëshkohet

Xh M

Gati 1.000 persona vdesin nga ethet tropikale në Bangladesh

Xh M

Dramë në Bratislavë, burri shtiu me armë nga dritarja e ndërtesës – raportohet për të vrarë dhe plagosur

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!