Agjencia Zhurnal.mk.

Ish-kryetari i komunës së Novo Sellës kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

Shkup, 3 mars – Ministria e Brendshme e Maqedonisë së Veriut njoftoi dje se ka arrestuar 10 persona nga disa qytete të vendit dhe se në mesin e tyre është edhe ish-kryetari i Novosellës nga radhët e LSDM-së, Boro Stojçev.

Po ashtu mes të arrestuarve sipas portalit “Antropol”, është edhe Sime Frangov, djali i ish-kryetarit të Komunës së Gjevgjelisë, Ivan Frangov nga radhët e VMRO – DPMNE-së.

Në krye të këtij grupi kriminal që shiste drogë, spekulohet se ka qenë ish-kryetari Stojçev.

Kompania nga e cila e ka origjinën medikamenti është “Eco Energy Cosmos”. Fillimisht e krijuar për prodhimin e energjisë elektrike, por në vitin 2020 e ndërroi aktivitetin në kultivimin e bimëve pikante, aromatike dhe mjekësore për përdorim në farmaci, praktikisht kur mori licencën nga Ministria e Shëndetësisë për kultivimin e kanabisit. Dhe që nga fillimi i vitit është në procedurë falimentimi.

Fjala vjen, në vitin 2017, Boro Stojçev ishte propozuar për kryetar komune nga LSDM. Publiku kujton se Stojçevi ishte i lidhur me aktivitete kriminale në vitin 2018, kur ishte edhe kryetar i komunës së Novosellës.

Gjegjësisht, në korrik të vitit 2018, Stojçev, së bashku me dy anëtarë të familjes së tij të ngushtë, gruan dhe djalin e tij, së bashku me dy persona të tjerë, është kapur gjatë tentativës për kontrabandim të cigareve në afërsi të kufirit maqedono-bullgar. Fillimisht ai mori një dënim me 18 muaj burg, i cili më pas u ul në gjysmë viti.

Për shkak të arrestimit ai ka ushtruar detyrën e kryetarit të komunës së Novosellës vetëm për një vit e dy muaj, nga tetori 2017 deri në dhjetor 2018. Për shkak të presionit për kontrabandën e cigareve, ai është detyruar të japë dorëheqje të parevokueshme.

Para disa muajsh Faktor bëri të ditur se “Total Engineering Strumica”, kompania ndërtimore e biznesmenit Vice Zaev, është bërë pronare e re e Bojana BS Panel, kompani e cila më parë ishte në pronësi të Boro Stojçevit.

Related posts

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

Redaksia

Kovaçevski: Gabuam me disa parti shqiptare

Redaksia

Toshkovski garanton proces të rregullt zgjedhor

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky