Agjencia Zhurnal.mk.

Iseni: Muajt e parë të vitit 2022 kompanitë vendore funksionojnë me humbje

Shkup, 24 mars – Drejtori ekzekutiv i Odës Ekonomike të RMV-së, Drilon Iseni, në “Magazina Ekonomike” ka folur në lidhje me situatën ekonomike në kompanitë vendore, shkruan Alsat.

 

Ai ka thënë se bizneset në dy muajt e parë të 2022-së, janë duke funksionuar me humbje, derisa ka theksuar edhe përqindjen e shpenzimeve që këto kompani kanë.

“Situata është e ngjashme edhe me kompanitë vendore. Bizneset që ne përfaqësojmë janë duke u përballur me një krizë financiare dhe ekonomike që nga koha e pandemisë ndërsa tash edhe me konfliktin në Ukrainë kjo krizë është duke u thelluar. Kompanitë janë duke bërë kalkulime ditore mbi harxhimet eventuale që i kanë dhe si pasojë e krizës. Ne kemi bërë një analizë dhe sipas saj muajt e parë të vitit 2022 kompanitë funksionojnë me humbje. Kemi rritje të shpenzimeve nga të përditshme nga 13-16% ndërsa rritje edhe të shpenzimeve operative nga 3-4%”, tha Iseni.

Related posts

Konferencë “Të rinjtë dhe bashkëpunimi në arsim”

Z.H

Ish-kandidati i PDSH-së në Gostivar, rreshtohet pas Arben Taravarit

D V

Aplikoni për regjistrues, afati vazhdohet deri më 25 gusht

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More