Agjencia Zhurnal.mk.

Irani pas sulmit kibernetik në Shqipëri, BE: Sjellje desabilizuese dhe e papërgjegjshme

Bashkimi Europian ka dënuar ashpër sulmin kibernetik të Iranit ndaj Shqipërisë. Në reagimin e bërë thuhet se një sjellje e tillë ishte destabilizuese dhe cënonte sigurinë e Shqipërisë.

Deklarata e plotë e BE:

Bashkimi Evropian, së bashku me NATO-n dhe partnerët ndërkombëtarë, shpreh solidaritetin e plotë me Shqipërinë dhe shqetësimin pas aktiviteteve keqdashëse kibernetike në korrik. Sulmi shënjestroi drejtpërdrejt infrastrukturën kritike dhe ndikoi në ofrimin e shërbimeve publike për njerëzit dhe bizneset në Shqipëri. Ne dënojmë fuqimisht një sjellje të tillë të papranueshme në hapësirën kibernetike, e cila bie ndesh me normat e pranuara të sjelljes së përgjegjshme të shtetit, të mbështetur në mënyrë të përsëritur nga të gjitha shtetet anëtare të OKB-së.

Një sjellje e tillë destabilizuese dhe e papërgjegjshme që synon të kërcënojë integritetin dhe sigurinë e Shqipërisë, vlerat dhe parimet demokratike, dhe tenton të minojë institucionet dhe shoqëritë demokratike në përgjithësi, është e papranueshme.

Bashkimi Evropian, së bashku me NATO-n dhe partnerët ndërkombëtarë, është i gatshëm të mbështesë ndërtimin e qëndrueshmërisë kibernetike të Shqipërisë në bashkëpunimin tonë ekzistues për sigurinë kibernetike.

Në përputhje me Strategjinë e BE-së për Sigurinë Kibernetike dhe Busullën Strategjike, Bashkimi Evropian është i vendosur të parandalojë sulmet kibernetike përmes elasticitetit të shtuar dhe duke iu përgjigjur me vendosmëri sulmeve kibernetike kundër BE-së dhe shteteve të saj anëtare dhe është i përkushtuar të ndihmojë në ndërtimin e qëndrueshmërisë së sigurisë kibernetike tek kandidatët dhe të tjerët. vende, duke përdorur të gjitha mjetet e disponueshme të BE-së. Ne vazhdojmë të monitorojmë situatën me kujdes dhe jemi të gatshëm për të ndërmarrë hapa të mëtejshëm aty ku është e nevojshme për të mbështetur Shqipërinë.

Related posts

“Super-taksë” për fermerët shqiptarë që lënë tokën djerrë

Xh M

Shqipëria rikonfirmon besimin e investitorëve dhe tregjeve ndërkombëtare financiare, emeton me sukses Eurobondin e ri 10-vjecar

D V

PD akuza Ramës: Detyron punonjësit që të pëlqejnë postimet në FB! SPAK të nisë hetimet për aplikacionin “Aktivisti”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More