Agjencia Zhurnal.mk.

Iraku po përballet me temperatura ekstreme

Puna në jug të Irakut është ndërprerë për shkak të vapës së madhe dhe ndërprerjes së energjisë elektrike, pasi Irani e ndërpreu furnizimin shkaku i faturave të papaguara.

 

Ministri irakian i Energjisë, Majed Mahdi Hantoosh, këtë javë e dorëzoi dorëheqjen, pasi temperaturat arritën në 50 gradë në distriktet jugore si Basra, ku kanë shpërthyer protesta kundër ndërprerjeve të rrymës.

Kriza erdhi në kohën kur shteti fqinj, Irani, që nganjëherë ia plotëson një të treten e nevojave për rrymë dhe gaz Irakut, i kufizoi në masë drastike eksportet, ndoshta si mënyrë për ta shtuar presionin ndaj qeverisë që t’i përmbushë detyrimet financiare, shkruan Independent, transmeton Gazeta Express.

Iraku i ka borxh miliarda Iranit për gaz dhe energji elektrike. Ndërkohë Irani edhe vetë po përballet me mungesë të energjisë dhe me reduktime.

Related posts

Mbi 500 marrëveshje të nënshkruara në panairin ndërkombëtar të investimeve në Xiamen të Kinës

Redaksia

Diplomatët e dëbuar rusë u larguan nga Zagrebi

Xh M

Gjenerali amerikan, Miley: Kemi humbur 242 ushtarë gjatë misionit në Afganistan

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More