Agjencia Zhurnal.mk.

Investimi në transport i Kinës arrin gati 2.2 trilionë juanë në janar-gusht

Investimet e aseteve fikse të Kinës në sektorin e transportit u zgjeruan në gati 2.2 trilionë juanë (rreth 339.22 miliardë dollarë amerikanë) në tetë muajt e parë të vitit, treguan të dhënat zyrtare, sipas “Xinhua”.

 

Shifra u rrit me 3.2 për qind nga një vit më parë në të njëjtën periudhë, sipas Ministrisë së Transportit.

Në mënyrë të veçantë, investimi në ndërtimin e autostradave arriti në 1.6 trilionë juanë, duke u rritur 6 për qind nga viti në vit në periudhën janar-gusht, ndërsa ai në sektorin e rrugëve ujore u rrit 18.4 për qind nga viti në vit në 91.4 miliardë juanë gjatë kësaj periudhe.

Vetëm në gusht, investimet e aseteve fikse të vendit në sektorin e transportit arritën në 304.9 miliardë juanë, me një rënie prej 7.6 për qind nga viti në vit, treguan të dhënat.

Related posts

Burri në Tajlandë rrëmben njëvjeçaren dhe e dërgon në një shpellë – thotë se donte ta sakrifikonte për ‘shpirtrat pyjorë’

D V

Ishin nisur në një varrim, gjashtë të vdekur nga aksidenti në Turqi

Z H

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë rekomandojnë dozën e tretë të vaksinës

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More