Agjencia Zhurnal.mk.

Investimet e huaja në Shqipëri arritën në 234 milionë euro

Investimet e Huaja Direkte (IHD) në Shqipëri arritën në vlerën 234 milionë euro, në tremujorin e dytë të këtij viti, bëri të ditur Banka e Shqipërisë.

 

Sipas të dhënave të BSH-së, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, IHD-të, u rritën në vlerën 3 milionë euro.

Në totalin e investimeve të huaja, kryesojnë fitimet e riinvestuara të ndërmarrjeve të huaja ekzistuese në Shqipëri, të cilat zënë më shumë se 50% të fluksit të përgjithshëm të investimeve të huaja për këtë periudhë.

Për gjysmën e parë të vitit, Shqipëria ka thithur Investime të Huaja Direkte në vlerën e 463 milionë eurove, në rritje me 0.65% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Për 3-mujorin e dytë të vitit 2021, investimet e huaja kryesojnë në industrinë nxjerrëse, sektorin bankar dhe financiar, pasuritë e paluajtshme etj. /ATSH/

Related posts

Sot pasdite mbledhje e Këshillit qeveritar ekonomik

Z.H

Rama kërkon hetimin e 21 janarit dhe tragjedisë së Gërdecit: Vonesat e SPAK janë të pajustifikuara

D V

Aksident i rëndë në aksin rrugor Levan-Tepelenë, plagosen 4 persona

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More