Agjencia Zhurnal.mk.

Inteligjenca Artificiale krijon formacionin më të mirë në histori të Manchester United – shumë legjenda mbesin jashtë tij

Formacioni më i mirë në histori të Manchester United është krijuar nga Inteligjenca Artificiale – dhe ndërsa Cristiano Ronaldo është i përfshirë në të, nuk ka vend për legjenda si Ryan Giggs, David Beckham apo golashënuesi rekord i klubit, Wayne Rooney.

Disa nga lojtarët më të mirë në planet kanë veshur fanellën e United gjatë historisë së klubit, nga ‘Busby Babes’ te ‘Fergie’s Fledglings’ dhe më gjerë. Sigurisht, në të gjitha pozicionet, nuk mungojnë opsionet kur bëhet fjalë për zgjedhjen e formacionit më të mirë ndonjëherë.

Është interesante se përzgjedhja e formuar nga AI nuk përfshin asnjë që aktualisht luan për klubin.

Në gol është Peter Schmeichel, danezi që iu bashkua Djajve të Kuq në 1991 nga Brondby dhe u bë një figurë kyçe në një ekip jashtëzakonisht të suksesshëm nën Sir Alex Ferguson. Ai bëri gjithsej 398 paraqitje për United dhe fitoi pesë tituj të Ligës Premier gjatë kohës së tij në klub.

Gary Neville është mbrojtësi i djathtë i zgjedhur. Mbrojtësi i lindur në Bury është në mesin e një grupi të përzgjedhur lojtarësh që kanë luajtur për United në karrierën e tyre dhe vazhduan të paraqiteshin mbi 600 herë me fanellën e Djajve të Kuq.

Ndërkohë, dy qendërmbrojtësit në skuadër janë dyshja e Rio Ferdinand dhe Nemanja Vidic. Dyshja luajtën së bashku te Djajtë e Kuq për gati një dekadë dhe fituan trofe të shumtë, duke përfshirë Ligën e Kampionëve të vitit 2008. Ferdinand realizoi 455 paraqitje për klubin, ndërsa Vidic arriti saktësisht 300. Të tillë si Gary Pallister, Bill Foulkes dhe Jaap Stam mbetën jashtë.

Në anën e majtë të katërshe është Dennis Irwin, i cili ishte pjesë e asaj skuadre Ferguson gjatë viteve 1990, e cila pati shumë sukses. Reprezentuesi i Republikës së Irlandës arriti kulmin e fuqive të tij në United, si dhe pati paraqitje edhe te Leeds, Oldham dhe Wolves.

Në qendër të mesfushës janë Roy Keane dhe Paul Scholes.

Keane, i cili kaloi në Old Trafford nga Nottingham Forest në vitin 1993, është i njohur për natyrën e tij të ashpër, por ishte gjithashtu një teknik i shkëlqyer dhe ishte jetik për skuadrën e Ferguson. Scholes, ashtu si Neville, ishte një lojtar mahnitës dhe bëri 718 paraqitje për Djajtë e Kuq, duke shënuar 155 herë.

George Best konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të talentuar natyrshëm që United ka pasur ndonjëherë falë aftësisë së tij për të fituar ndeshje gjatë viteve ’60-ta dhe në fillim të viteve ’70-ta të klubit.

Një anëtar i dytë i të ashtuquajturës ‘Trinia e Shenjtë’ e United, Sir Bobby Charlton, i cili ishte kyç për Busby, gjithashtu është pjesë e formacionit. Ai shënoi 249 gola në 758 ndeshje, një rekord klubi përpara se të thyhej nga Rooney.

Ai lë vetëm dy vende të zbrazëta dhe Ronaldo merr një prej tyre. Pesë herë fituesi i Topit të Artë është emri më i madh që ka luajtur ndonjëherë për United, pasi ai është futbollisti më i njohur në histori së bashku me Pelen, Diego Maradonan dhe Lionel Messin.

Vendi tjetër në krah është i mbuluar nga Eric Cantona, i cili u bë një hero gjatë kohës së tij në Old Trafford për mënyrën e tij të lojës dhe mënyrën se si performoi në fushë. Edhe pse Cantona regjistroi paraqitjet më të pakta me fanellën e United në skuadër (185), ai është përzgjedhur përpara legjendave të klubit si Rooney, Ruud van Nistelrooy dhe anëtari i tretë i ‘Trinisë së Shenjtë’ të United, Denis Laë.

Këtu është 11-ja e Man Utd e përzgjedhur nga Inteligjenca ArtificialeSchmeichel; Neville, Ferdinand, Vidic, Irwin; Keane, Scholes; Best, B. Charlton, Ronaldo, Cantona

Related posts

Fitore të vazhdueshme, Guardiola rrëfen sekretin e suksesit të tij si trajner

Xh M

Dembele: Ëndrra ime është të fitojë titullin e Kampionëve me Barçën

Xh M

Interi siguron pjesmarrjen në Champions për sezonin e ardhshëm

Xh M