Agjencia Zhurnal.mk.

Inteligjenca amerikane publikon raportin e shumëpritur rreth UFO-ve

Komuniteti i inteligjencës amerikane publikoi të premten raportin e shumëpritur mbi atë që di për një seri objektesh misterioze fluturuese që janë parë duke lëvizur nëpër hapësirën ajrore të kufizuar ushtarake gjatë dekadave të fundit.

 

Me pak fjalë, përgjigjja, sipas raportit të së premtes, i cili nuk është voluminoz, por lëshimi i dokumentit të paklasifikuar nga komuniteti i inteligjencës shënon një nga herët e para që qeveria amerikane ka pranuar publikisht se këto pamje të çuditshme ajrore të marra nga pilotët e Marinës dhe të tjerët janë të denja për vëzhgim, raporton cnn.

Raporti shqyrtoi 144 raste të asaj që qeveria e quan “fenomen ajror të paidentifikuar” – vetëm një prej të cilëve hetuesit ishin në gjendje të shpjegonin deri në fund të studimit, transmeton Telegrafi.

Hetuesit nuk gjetën prova se pamjet përfaqësonin ose jetë jashtëtokësore ose një përparim të madh teknologjik nga një kundërshtar i huaj, si Rusia ose Kina, por pranojnë se ky është një shpjegim i mundshëm.

“Ne ishim në gjendje të identifikonim një UAP të raportuar me besim të lartë. Në atë rast, ne identifikuam objektin si një tullumbace të madhe. Të tjerët mbeten të pashpjegueshëm”, thotë raporti, duke përdorur terminologjinë e Pentagonit për UFO-t.

“Nga 144 raporte që kemi të bëjmë këtu, nuk kemi tregues të qartë se ka ndonjë shpjegim jo-tokësor për to – por ne do të shkojmë kudo që të na marrin të dhënat”, tha një zyrtar i lartë i SHBA-së.

Por hetuesit ishin gjithashtu të bindin se shumica e vëzhgimeve ishin “objekte fizike”, u tha zyrtari gazetarëve të premten.

“Ne absolutisht besojmë se ato që po shohim nuk janë thjesht objekte sensori. Këto janë gjëra që ekzistojnë fizikisht”, tha zyrtari, duke theksuar se 80 nga incidentet e raportuara përfshinin të dhëna nga sensorë të shumtë. Në 11 raste, pilotët raportuan një përplasje me këto objekte të çuditshme.

Akoma, raporti me nëntë faqe bën të qartë se duhet bërë më shumë punë për të identifikuar këto objekte pasi “sasia e kufizuar e raportimit me cilësi të lartë mbi fenomenet ajrore të paidentifikuara (UAP) pengon aftësinë tonë për të nxjerrë përfundime të prera në lidhje me natyrën ose qëllimin e UAP “.

Ndryshe, Pentagoni ka reaguar pas publikimit të raportit duke njoftuar se po planifikon të zyrtarizojë studimin e UFO-ve.

Related posts

Rusia do të ndalojë eksportin e disa lëndëve të para

D V

Aeroplanë dhe anije kineze po realizojnë sulm të simuluar ndaj Tajvanit

Xh M

Abazovic propozoi zyrtarisht përbërjen e qeverisë, 18 ministri dhe 20 ministra

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More