Agjencia Zhurnal.mk.

IKSHPK: Uji nga kaptazha e Drenocit është jo i pijshëm, kemi gjetur bakterien E.Coli

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se ekipet kanë vazhduar kërkimin e shkaktarit të helmimeve në Komunën e Deçanit, raporton Express.

 

Përmes një komunikate drejtuar mediave, IKSHP’ja ka bërë me dije se uji nga kaptazha e Drenocit deklarohet jo i pijshëm.

“Në mostrat e ujit të ujësjellësit të datës 13. 07. 2021 nga rajoni i Deçanit, pas kultivimit në terrene ushqyese përmes teknikës së identifikimit me MALDI-ToF, në laboratorët e IKShPK-së në Prishtinë, janë identifikuar disa bakterie jo patogjene. Këto baktere mund të japin indikacion për kontaminim të ujit të pijshëm, kurse në kaptazhën e Drenocit janë izoluar vlera të shtuara të bakterieve koliforme dhe E.coli”, thuhet në komunikatë.

IKSHP’ja ka dal edhe me disa rekomandime për situatën e krijuar.

Related posts

Dështon sërish mbledhja e Kryesisë – Konjufca e cakton seancën: S’do të lejojmë shantazhet e Listës Serbe

D V

Osmani për zgjedhjet: Strukturat ilegale ndikuan në komunat e banuara me serbë

D V

​Ramiz Lladrovci fiton edhe një mandat në Drenas

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More