Agjencia Zhurnal.mk.

I shtati në karrierë – Lionel Messi fiton Topin e Artë për vitin 2021

Lionel Messi është fitues i çmimit më të madh individual që u ndahet futbollistëve për vitin 2021 – Topi i Artë.

 

I përfshirë në garë me konkurrentë të shumtë, renditja e njëzet prej të cilëve u publikua më herët, kurse gjatë ceremonisë u tregua edhe lista e top-10, ai arriti ta kryesonte këtë listë.

Dhe në ceremoninë madhështore të zhvilluar në ‘Theatre du Chatelet’ në Paris të Francës, e fitoi çmimin më prestigjioz, Topi i Artë, i cili ndahet nga France Football.

(Foto: Twitter/UEFA Champions League)

Kjo është hera e shtatë në karrierën e tij të jashtëzakonshme që superylli argjentinas e fiton këtë çmim dhe tashmë ka dy trofe më shumë se rivali i tij i përbetuar, Cristiano Ronaldo…

Sulmuesi i Bayern Munichut, Robert Lewandowski, ishte konkurrenti më i madh i Messit për trofeun e këtij viti, por polaku përfundoi i dyti.

Triumfi në Copa America besohet t’ia ketë dhënë shtytjen më të madhe 34-vjeçarit për të vënë një tjetër rekord historik në fitimin e çmimit më të madh individual për futbollistë.

Top-5 e përmbyllin N’Golo Kante (i pesti), Karim Benzema (i katërti) dhe Jorginho (i treti). 

Related posts

Benzema u tregon rivalëve se është ‘mbret’ në garën për Pichichi

D V

Digne dhe Cash u goditen nga shishet e hedhura nga tifozët e Evertonit në festën e golit të Aston Villa

D V

Man City dhe Man Utd të etur për transferimin e Dani Olmos

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More