Agjencia Zhurnal.mk.

I burgosuri rus që zbuloi video torturash, ka marr kërcënime me vdekje

Sergey Savelyev nuk duket si dikush që kaloi tetë vjet në një burg rus dhe mblodhi fshehurazi video të torturave të dukshme dhe rrahjeve të të burgosurve.

 

I vogël në shtat, 31-vjeçari bjellorus thotë se tani mund të fle pak më mirë, për herë të parë në javë. Ai ka kërkuar azil në Francë, pasi kishte ikur nga Rusia i frikësuar për sigurinë e tij, raporton bbc.

Ai tani pranon lirisht se ishte sinjalizuesi që i dorëzoi më shumë se 1.000 video grupit rus të të drejtave të njeriut Gulagu.net.

Videot, të cilat ai i mori ndërsa punonte në një zyrë burgu gjatë afatit të tij të burgut, shkaktuan një protestë në Rusi kur u shfaqën në internet në fillim të këtij muaji.

Autoritetet ruse kanë thënë që atëherë se kanë hapur hetime penale për tortura dhe sulme seksuale në burgje dhe kanë shkarkuar disa zyrtarë të lartë të burgut.

Gulagu.net tha se videot jo vetëm që dokumentuan rrahje, përdhunime dhe poshtërime të të burgosurve, por gjithashtu dëshmuan natyrën endemike të abuzimit brenda sistemit të burgjeve. /Telegrafi/

Related posts

Rusia paralajmëron Anglinë: Herën tjetër, do t’ju fundosim anijet!

Redaksia

Flaka Olimpike e Lojërave Dimërore u ndez në një stadium të zbrazët

Z H

Rriten rastet me COVID-19 në Kinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More