Agjencia Zhurnal.mk.

Humbi zgjedhjet presidenciale në Brazil, Bolsonaro thyen heshtjen

Presidenti i ekstremit të djathtë të Brazilit, Jair Bolsonaro, ka thyer heshtjen që kishte mbajtur që kur u mund në zgjedhjet presidenciale të së dielës.

 

Ai falënderoi votuesit që kishin votuar për të, por nuk e pranuan humbjen. Por ai nuk e kundërshtoi as rezultatin.

Shefi i tij i shtabit foli pas deklaratës së shkurtër të Bolsonaro duke thënë se do të fillonte “procesi i tranzicionit” të pushtetit.

Bolsonaro tha se ai ka qëndruar gjithmonë brenda kornizës së kushtetutës dhe do të vazhdojë ta respektojë atë.

Ai nuk e përmendi fare Luiz Inacio Lula da Silva, rivalin e tij që e mundi atë të dielën.

Tensioni ishte rritur në vend pasi Bolsonaro theu traditën e pranimit të humbjes.

Disa nga mbështetësit e tij po refuzojnë të njohin rezultatet dhe kanë ngritur postblloqe në të gjithë vendin.

Policia tha se kishte pastruar më shumë se 300 postblloqe deri më tani, por 267 mbeten.

Dhjetëra fluturime brenda dhe jashtë aeroportit ndërkombëtar të São Paulos u anuluan pasi një rrugë kyçe hyrëse u ndërpre nga protestuesit.

Kreu i Gjykatës së Lartë të Brazilit, Alexandre de Moraes, tha se ekzistonte “një rrezik për sigurinë kombëtare” dhe urdhëroi që rrugët të pastroheshin.

Bllokada filloi menjëherë pasi autoritetet zgjedhore të Brazilit njoftuan një fitore të ngushtë për Luiz Inacio Lula da Silva në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale.

Me të gjitha votat e numëruara, Lula kishte 50.9% të votave të vlefshme kundër 49.1% të Bolsonaro. Rezultati u shpall pak para orës 20:00 me orën lokale, të dielën.

Është zakon që kandidati i mundur të përgëzojë fituesin dhe asnjë president i mëparshëm në largim nuk kishte marrë kaq shumë kohë për të kontaktuar pasardhësin e tij.

Normalisht shumë aktiv në mediat sociale, Bolsonaro kishte qëndruar gjithashtu i heshtur në të gjitha platformat e tij sociale.

Të martën, përpara se Bolsonaro të fliste, grupi që përfaqësonte policinë e autostradës tha se heshtja e presidentit “po inkurajonte një pjesë të ndjekësve të tij të bllokonin rrugët braziliane”.

Deklaratat luftarake të presidentit në të kaluarën, si për shembull se “vetëm Zoti” mund ta largonte atë nga detyra, nënkuptonin se kishte pasur një pritje të tensionuar që ai të dilte në publik.

Para zgjedhjeve, ai kishte hedhur vazhdimisht dyshime të pabaza mbi sistemin e votimit.

Megjithatë, aleatët e ngushtë të Bolsonaro e kanë uruar Lula-n për fitoren e tij dhe kryetari i fuqishëm i dhomës së ulët të Kongresit, Arthur Lira, tha se “vullneti i shumicës, siç shprehet në sondazhe, nuk mund të kundërshtohet kurrë”.

Urime u derdhën gjithashtu nga e gjithë bota, me presidentin amerikan Biden që tha se fitorja erdhi “pas zgjedhjeve të lira, të ndershme dhe të besueshme”.

Anëtarët e qeverisë së Bolsonaro kanë qenë gjithashtu në kontakt me ekipin e Lula-s për të filluar punën për tranzicionin e pushtetit përpara betimit të Lulës më 1 janar 2023.

Dhe ndërsa Bolsonaro po duket gjithnjë e më i izoluar politikisht, mbështetësit e fortë duken të guximshëm nga dështimi i tij për të pranuar humbjen.

“Ne nuk do të pranojmë të humbasim atë që kemi fituar, ne duam atë që shkruhet në flamurin tonë, ‘rend dhe përparim’”, tha një protestues në Rio de Zhaneiro për agjencinë e lajmeve AFP.

“Ne nuk do ta pranojmë situatën ashtu siç është,” shtoi ai.

Presidenti i sapozgjedhur Lula, ndërkohë, ka mbajtur telefonata me liderë botërorë, duke përfshirë presidentin e SHBA Joe Biden, presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz. Ai gjithashtu pati një takim personalisht me presidentin argjentinas Alberto Fernandez.

Related posts

BE-ja goditi veten me sanksionet kundër Rusisë

Xh M

1 në çdo 500 amerikanë kanë vdekur nga Covid-19, që nga fillimi i pandemisë

D V

Lideri bjellorus i opozitës dënohet me 18 vjet burg

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More