Agjencia Zhurnal.mk.

Humb jetën mbajtësi i rekordit në maratonë nga Kenia

Policia në Kenia konfirmoi vdekjen e rekordmenit botëror të maratonës Kelvin Kiptum, 24-vjeç dhe trajnerit të tij, Gervais Hakizimana, raporton Anadolu.

Dy sportistët humbën jetën në një aksident rrugor në Kenian perëndimore, sipas një deklarate nga Peter Mulinge, komandanti i policisë për Qarkun Elgeyo Marakwet.

Mulinge u tha gazetarëve se aksidenti fatal ndodhi përgjatë rrugës së ngarkuar Eldoret-Kaptagat.

Pavarësisht përpjekjeve të ekipeve të urgjencës, Kiptum dhe Hakizimana u nënshtruan plagëve të tyre në vendngjarje.

“Makina kishte tre pasagjerë. Dy humbën jetën në vend, ndërsa i treti u dërgua me urgjencë në spital për ndihmë mjekësore”, shtoi Mulinge.

Ai tha se autoritetet kanë nisur hetimet për zbardhjen e ngjarjes që çoi në këtë tragjedi.

Organi kombëtar drejtues i Atletikës të Kenias në një deklaratë shprehu dhimbjen për humbjen e Kiptum, duke vajtuar për vdekjen e talentit të ri të maratonës së bashku me trajnerin e tij.

“Ngushëllimet tona shkojnë për familjet e tyre dhe gjithë komunitetin e atletikës gjatë kësaj kohe të vështirë”, thuhet në njoftim.

Kiptum, i cilësuar si një nga talentet më premtues të maratonës së brezit të tij, kishte tërhequr vëmendjen e botës me bëmat e tij të jashtëzakonshme në pistë.

Ai bëri histori duke thyer rekordin botëror të Eliud Kipchoge, duke i vrapuar 42 kilometra për dy orë e 35 sekonda gjatë Maratonës së Chicago-s tetorin e kaluar.

Related posts

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

Xh M

“Ai është i jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

Xh M

Largime masive nga Real Madrid, mbretërorët në kërkim të fondeve për Mbappe

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy