Agjencia Zhurnal.mk.

Hobart i Australisë regjistron temperaturat më të ftohta të nëntorit në 68 vjet

Hobart i Australisë të premten regjistroi temperaturat më të ftohta të nëntorit në 68 vjet, tha Byroja e Meteorologjisë (BoM).

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, BoM tha në një postim në Twitter se, sipas të dhënave paraprake, “disa” rekorde të temperaturës minimale të nëntorit u thyen të dielën mbrëma, pak më shumë se dy javë para fillimit të verës, siç ishin “disa rekorde minimale të temperaturës në fund të sezonit”.

“Sa i përket #Hobart, 2.9 [gradë Celsius] në 5:39 të mëngjesit ishte temperatura më e ftohtë e nëntorit që nga viti 1953… 68 vjet më parë”.

Agjencia raportoi se bora ra në të gjithë ishullin “në lartësi relativisht të ulëta”, megjithëse pritej që “të tërhiqej në lartësi më të larta gjatë ditës”.

“Ne kemi pasur raporte rreth periferive më të larta të Hobart – rreth 200 dhe 300 metra – me borë që u vendos në ato lartësi”, tha parashikuesja në BoM, Belinda House, sipas agjencisë së lajmeve AAP.

House tha se bora në fund të pranverës dhe verës nuk ishte e paprecedentë në Tasmani, megjithatë ishte e pazakontë.

“Ne e dimë se pranvera në Tasmani mund të sjellë një përzierje të motit më të ngrohtë dhe këtyre shpërthimeve më të ftohtë të dimrit”, citoi AAP të ketë thënë House.

Sezoni veror i Australisë fillon më 1 dhjetor.

Related posts

BE-ja planifikon të ndihmojë ushtrinë e Ukrainës

Z.H

Moderna do të ofrojë 1 miliard vaksina për vendet e varfra në 2022

N E

Blinken: Korridoret humanitare drejt Rusisë janë absurde

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More