Agjencia Zhurnal.mk.

Hile të thjeshta për të parandaluar hyrjen e merimangave në shtëpinë tuaj

I shohim në oborr dhe në dhoma gjatë verës, por me ardhjen e ditëve më të ftohta, merimangat mund të fshihen në banesën tuaj dhe të shkaktojnë probleme nëse shumohen

 

Për ta parandaluar këtë, provoni këto këshilla, transmeton Telegrafi.

1. Vaj nenexhiku dhe vajra esenciale

Aroma e nenexhikut merimangat mund t’i largojë. Hidhni vaj dhe ujë në një shishe me spërkatës dhe spërkatni dhomat, qoshet dhe zonat më të errëta. Përveç nenexhikut, atyre nuk u pëlqen trëndafili, kanella, livanda ose vaji i çajit kinez.

2. Kujdesuni për plasaritjet

Merimangat nuk do të ecin nëpër dhomën tuaj të ndenjës ose në dhomën e gjumit, nëse nuk kanë ku të fshihen. Kini kujdes të mbyllni çdo çarje në mure, tavan dhe dysheme, në mënyrë që ato të mos bëhen bashkëjetuese me ju.

3. Pastroni rregullisht

Kini kujdes të mos lini ushqim askund dhe të mblidhni thërrime në mënyrë që të mos i joshni këta vizitorë të bezdisshëm. Fshijini dhomat rregullisht.

Related posts

Horoskopi, fati yt 24 janar 2022

D V

Kombinimet më të mira të Horoskopit, zgjidhni këtë shenjë për të qenë të lumtur

D V

Fati yt sot, horoskopi 25 dhjetor 2021

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More