Agjencia Zhurnal.mk.

Helikopteri Ingenuity përfundoi fluturimin më të vështirë deri më tani në Mars

Ingenuity, helikopteri që shoqëroi roverin e “Perseverance” në misionin e tij në Mars, ka ndërmarrë fluturimin e nëntë dhe më të vështirin që kur u ngrit në planetin e kuq.

 

Megjithëse nuk kemi detaje të plota për atë që arriti, NASA konfirmoi përmes një cicërime më 5 korrik se Ingenuity kishte përfunduar fluturimin.

Helikopteri i vogël ishte në ajër për 166.4 sekonda – 2.8 minuta – dhe fluturoi me një shpejtësi prej 5 metrash (16 këmbë) në sekondë, raporton cnn.

Në një deklaratë të lëshuar para fluturimit, NASA zbuloi se helikopteri do të përpiqej të fluturonte më lart, më shpejt dhe më larg se kurrë më parë, duke fluturuar 625 metra (2,051 këmbë) me 5 metra (16 këmbë) për sekondë dhe duke mbetur në ajër për afërsisht 167 sekonda.

Kjo ekspeditë e fundit e largoi helikopterin nga Perseverance dhe mbi rajonin Seitah të Marsit, një zonë e karakterizuar nga valëzime ranore që është terren shumë sfidues për rovers, sipas deklaratës para fluturimit.

Udhëtimi mbi një terren jo miqësor pritej të sfidonte algoritmin e lundrimit të Ingenuity në një mënyrë thelbësisht të re.

Ingenuity pritej të merrte imazhe ajrore me ngjyra të shkëmbinjve dhe valëzimeve që kaluan gjatë fluturimit, të cilat do të ndihmonin ekipin shkencor rover, sipas NASA-s.

Roveri u ul në Mars më 18 shkurt së bashku me bashkëudhëtarin, Ingenuity, i cili përfundoi fluturimin e parë të mundësuar dhe të kontrolluar në një planet tjetër më 19 prill. 

Related posts

Kinë, stuhia e rërës përkeqëson cilësinë e ajrit në Pekin

Z H

Imazhe që tregojnë se si është zhvilluar mësimi nëpër universitetet e Afganistanit, pas ardhjes së talebanëve në pushtet

D V

Rimëkëmbja ekonomike kërkon marrjen e masave për mbrojtjen e diversitetit nepërmjet bashkëpunimit global 

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More