Agjencia Zhurnal.mk.

Hekurudhë me shpejtësi 600 km/h

Administrata Kombëtare e Hekurudhave e Kinës shpalli të enjten një plan teknologjie dhe inovacioni për periudhën e planit të 14-të pesëvjeçar (2021-2025). Plani përfshin kërkimin dhe zhvillimin e teknologjive të fundit, të tilla si një sistem hekurudhor magnetik me shpejtësi 600 kilometra në orë dhe një sistem transporti në tuba me trysni të ulët ajri, një koncept i popullarizuar nga sistemi i ashtuquajtur i “hiperlakut” i propozuar nga Elon Musk.

 

Administrata Kombëtare e Hekurudhave përcaktoi shtatë kategori objektivash për vitin 2025, të cilat përfshijnë projektimin e trenave më të shpejtë “Fuxing” që mund të transportojnë më shumë mallra, zhvillimin e teknologjive për shpimin e tuneleve 30 kilometra në terrene të ndërlikuara, zbatimin sistematik të lundrimit satelitor “Beidou” dhe teknologjisë 5G në rrjetin hekurudhor dhe rritjen e efikasitetit të energjisë për mbrojtjen e mjedisit.

Related posts

Valuta afgane shënon rënien më të madhe në dy dekada

D V

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, në vijën e parë të luftës kundër rebelëve

N E

“SHBA-së do t’i mbarojnë paratë muajin e ardhshëm”, sekretarja Yellen kërkon nga Kongresi ta rris kufirin e borxhit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More