Agjencia Zhurnal.mk.

Hekuri i tepërt në organizëm i rrezikshëm për lëkuren

Hekuri është një mineral i rëndësishëm që gjendet në çdo qelizë të organizmit.
Ai është i domosdoshëm për rritjen, zhvillimin dhe funksionin normal të qelizave.

 

Në mungesë të hekurit, trupi e ka të pamundur të prodhojë rruaza të kuqe të gjakut, gjë që shkakton më pas anemi.

Teprica e hekurit nga ana tjetër shkakton një sërë problemesh në organizëm, ku mund të veçojmë artritin, problemet me mëlçinë dhe zemrën.

Hekuri i tepërt shkakton infeksione në lëkurë
Një nga ndikimet e forta të tepricës e hekurit në trup vërehet tek lëkura e cila bëhet më e ndjeshme ndaj infeksioneve.

Një studim global mbi rëndësinë e hekurit në organizëm të cilit i referohet AgroWeb.org thonë se hekuri i tepërt rrit ndjeshëm rrezikun e infeksioneve bakteriale në lëkurë.

Nivelet në rritje të hekurit në organizëm stimulojnë rritjen e baktereve dhe viruseve jo vetëm në lëkurë porn ë të gjithë trupin.

Në këtë mënyrë, hekuri rrit ndjeshëm rrezikun e infeksioneve.
Këto të fundit bëhen më të shpeshta dhe zgjasin më gjatë.

Tepricat e hekurit janë të rrezikshme

Trupi i njeriut mund të akumulojë depozita të shumta dhe jo të shëndetshme të hekurit në disa mënyra.

Në shumë raste, kemi të bëjmë me një çrregullim të trashëgueshëm, që rrit rrezikun e sëmundjeve të ndryshme siç është diabeti apo ato të zemrës e mëlçisë.

Në raste të tjera, njeriu mund ta teprojë duke marrë suplementë të hekurit përtej rekomandimit të mjekut.

Trupi nuk e ka të lehtë të eliminojë hekurin e tepërt dhe mënyra më e shpejtë është gjakderdhja.

Kjo është arsyeja përse gratë janë më të mbrojtura nga problemet që lindin si pasojë e tepricës së hekurit.

Nëse mjeku ju thotë që jeni të prirur të keni teprica të hekurit, ekspertët këshillojnë:

Kufizimin e ushqimeve të pasura me hekur siç është mishi i kuq,
Dhurimin e rregullt të gjakut,

Shmangia e vitaminës C bashkë me ushqimet e pasura me hekur,

Shmangia e enëve të gatimit me këtë material.

Megjithatë, këto këshilla vlejnë vetëm nëse jeni konsultuar me mjekun dhe ky i fundit ju ka diagnostikuar me tepricë të hekurit në gjak.

Related posts

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

D V

Kjo perime ka më shumë proteina se mishi

D V

Pandemia COVID-19: Shifrat e larta të infektuarve në rajon, rrezik edhe për Kosovën

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More