Agjencia Zhurnal.mk.

Haxhiu: Të përshpejtohet çështja e të procedohet kërkesa që të lejohet tërheqja e 30% nga Trusti

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, deklaroi se dy vitet e fundit kanë qenë shumë të vështira sa i përket krizave me të cilat janë përballur qytetarët.

Ai kërkoi nga deputetët që të përkrahin çështjen e tërheqjes së mjeteve të kursyera në kuadër të Trust-it.

“Ka qenë kërkesë e qytetarëve që të mundësohet tërheqja e mjeteve nga Trusti dhe me 9 mars kemi proceduar atë, e më pas është procedura për në Qeveri. Qeveria e neglizhoi këtë, por që i hapi rrugë Kuvendit për rishikimin e këtij projektligji. Sot kam një kërkesë të komisioneve, që të këtë projektligj të procedojë dhe të trajtojë me urgjencë, për shkak të krizës ekonomike.”, tha Haxhiu.

Deputeti theksoi se duhet përshpejtuar çështja, e që në seancën e ardhshme të mund të procesohet si kërkesë.

“Kjo do t’u mundësojë qytetarëve tërheqjen , ndërsa Qeveria do të kujdesej që të përkrahë pensionistët, familjet pensionale, studentët dhe disa kategori të tjera.”

Related posts

Rasti i foshnjës së vdekur në lavatriçe, ja kush janë dy personat qe u shkarkuan sot

Z.H

Gjykimi i Salih Mustafës në Hagë, dëshmitari tregon për qendrën stërvitore në Zllash

D V

Kurti: Si ushtri jemi në fillet e gjinisë së aviacionit

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More