Agjencia Zhurnal.mk.

Havai: Vullkani më i madh aktiv në botë ka shpërthyer

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së njoftoi sot se vullkani Mauna Loa në Havai, vullkani më i madh aktiv në botë, shpërtheu mbrëmë.

Në njoftimin për shtyp saktësohet se të dielën në mbrëmje ka nisur shpërthimi në kalderë, zgjerimi i kraterit të krijuar në majë të vullkanit.

“Në këtë kohë, rrjedhat e llavës janë të kufizuara në zonën poshtë majës së vullkanit dhe nuk kërcënojnë vendbanimet në bazë”, thuhet në deklaratë.

Shërbimi Gjeologjik i Havait njoftoi se helikopterët do të fluturojnë mbi zonën më të gjerë të shpërthimit për të analizuar shpërthimin dhe sasinë e tymit dhe hirit të lëshuar.

Related posts

Shefi i ANEB-it kërkon qasje në centralin bërthamor Zaporozhje në Ukrainë

Z.H

Arrestohet sulmuesi në Kopenhagë, është një danez 22-vjeçar

Xh M

Avokatët e Navalnyt publikuan ​​detaje të vendimit mbi ekstremizmin

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More