Agjencia Zhurnal.mk.

​Haradinaj: Serbia ka rritur masivisht luftën hibride ndaj Kosovës, pas luftës në Ukrainë

Ish-ministrja e Jashtme, Meliza Haradinaj, ka thënë se Serbia ka rritur në mënyrë të shpejtë aktet shkatërruese për te zgjeruar ndikimin rus ndaj Kosovës.

Haradinaj këto komente i bëri në një panel diskutimi online të organizuar nga universiteti prestigjioz britanik i Shkencave Sociale (LSE), ku tha se krejt kjo me qëllim të krijimit të një konflikti të ri në Evropë.

Gjatë këtij diskutimi ajo ka paraqitur edhe një grafik ku shpjegohet qartë pretendimi i Serbisë për luftë, duke renditur në mënyrë kronologjike disa nga aktet serbe, e të cilin e ka përmbyllur me agresionin e 24 shtatorit në Banjskë dhe takimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq me ambasadorin rus, vetëm një ditë më pas.

Ish-ministrja ka potencuar po ashtu edhe qasjen e butë të ndërkombëtarëve karshi Serbisë.

“Ndërsa flasim, Serbia në mënyrë paradoksale vazhdon të jetë një anëtare pjesëmarrëse e pa sanksionuar në programin e Partneritetit për Paqe të NATO-s dhe gëzon statusin e kandidatit në BE, ndërsa aspiratat e integrimit euroatlantik të Kosovës janë të përjashtuara nga vështrimi ndërkombëtar”, ka shkruar ajo sipër grafitit, të cilin e ka shpërndarë në X.

Related posts

Valdete Idrizi jep dorëheqje nga pozita e drejtoreshës në Mitrovicë

D V

Mblidhen deputetët, Kuvendi sot mban seancë plenare

D V

Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, reagimet e organizatave, Avokatit të Popullit e ministrit të Shëndetësisë – por, çfarë thonë nga Spitali i Gjakovës e çka nga SHSKUK-ja?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy