Agjencia Zhurnal.mk.

Hakerët kërkojnë 70 milionë dollarë për të “rikthyer” të dhënat e mbajtura nga kompanitë e goditura në sulmin e fundit kibernetik

Hakerët që dyshohet të jenë pas një sulmi që preku qindra kompani në mbarë botën të dielën vonë kërkuan 70 milionë dollarë për të “rikthyer” të dhënat që ata mbajnë, sipas një postimi në një “dark web” në internet.

 

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, kërkesa u postua në një blog të përdorur zakonisht nga banda e krimit kibernetik REVil, një grup i lidhur me Rusinë që llogaritet në mes të zhvatësve më të mëdhenj të botës së kriminelëve kibernetikë.

Banda ka një strukturë të lidhur, herë pas here e bën të vështirë për të përcaktuar se kush flet në emër të hakerëve, por Allan Liska i firmës së sigurisë kibernetike Recorded Future tha se mesazhi “pothuajse me siguri” erdhi nga udhëheqja thelbësore e REvil.

Sidoqoftë, grupi nuk i është përgjigjur një përpjekje nga Reuters për ta arritur atë për komente.

Sulmi i ransomware i REvil, të cilin grupi ekzekutoi të premten, ishte ndër më dramatikët në një seri hakimesh gjithnjë e më në qendër të vëmendjes.

Po sipas Reuters, banda u fut në Kaseya, një firmë e teknologjisë së informacionit me bazë në Miami dhe përdori qasjen e tyre për të “shkelur” disa nga klientët e klientëve të saj, duke vendosur një reagim zinxhir që paralizoi shpejt kompjuterët e qindra firmave në të gjithë botën.

Një ekzekutiv në Kaseya tha se kompania ishte në dijeni të kërkesës për shpërblim, por nuk ktheu menjëherë mesazhe të tjera që kërkonin komente.

Ndryshe, rreth një duzinë vendesh të ndryshme u prekën nga ky sulm kibernetik, sipas hulumtimit të botuar nga firma e sigurisë kibernetike ESET.

Related posts

Pas Facebook dhe Instagram, bie edhe Snapchat nga sistemi – disa përdorues po raportojnë për probleme në aplikacion

D V

Dubai po përdor “dronët e shiut” për të luftuar temperaturat ekstreme

D V

U lëshua versioni i parë beta i Windows 11

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More