Agjencia Zhurnal.mk.

Gruaja 86-vjeçare kurorëzohet “Miss e Mbijetuara nga Holokausti” gjatë konkursit në Izrael

Një grua 86-vjeçare u kurorëzua “Miss e Mbijetuara nga Holokausti” gjatë një konkursi të bukurisë vjetor që mbahet në Izrael për të nderuar gratë që duruan tmerret e gjenocidit nazist.

 

Sipas medieve të huaja, 10 konkurrente – ecën në pasarelë në muzeun Friends of Zion Museum në qytetin e Haifa-s – derisa ishin të grimuara dhe me flokë të rregulluara.

Konkursi është mbajtur çdo vit që nga viti 2009 – me përjashtim të vitit të kaluar – kur u anulua për shkak të pandemisë së coronavirusit.

Organizatorët thonë se kjo i jep magjepsje dhe respekt një numri gjithnjë e më të pakët të grave hebreje, të cilave iu vodh rinia gjatë Luftës së Dytë Botërore, por që vazhduan të ndërtonin jetë të reja në Izrael.

Fituesja e së martës, Salina Steinfeld, ka lindur në Rumani, ku ajo i mbijetoi sulmeve naziste përpara se të transferohej në Izrael në vitin 1948, thonë organizatorët.

10 konkurrente – ecën në pasarelë në muzeun Friends of Zion Museum në qytetin e Haifa-s – derisa ishin të grimuara dhe me flokë të rregulluara

Related posts

I premtoi një jetë plotë aventura, prej vitesh udhëton nëpër botë duke e bartur në shpinë djalin me invaliditet – rrëfimi i australianes

D V

Një fajkua u ndoq përmes satelitit duke migruar nga Afrika e Jugut në Finlandë – fluturoi më shumë se 10.000 kilometra në 42 ditë

D V

Mos i hidhni as rastësisht gazetat e vjetra: Truku më i mirë për aromat e pakëndshme

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More