Agjencia Zhurnal.mk.

Gripi i shpendëve përhapet në Holandë, autoritetet do të asgjësojnë gati 30 mijë pula

Holanda do të asgjësojë edhe 29 mijë pula të tjera në një fermë në veri të vendit pas zbulimit të një lloji shumë infektiv të gripit të shpendëve, ka bërë me dije qeveria.

 

Ferma është në qytetin e Koudum, 100 km në perëndim të Groningen. Një ndalim transporti është vendosur në shtatë ferma të tjera aty pranë, thuhet në një deklaratë të qeverisë.

Është rasti i tretë i formës së gripit të shpendëve që raportohet në vend ditët e fundit dhe i gjashti këtë muaj, pas dhjetëra rasteve në fillim të vitit.

Rreth 6 milionë zogj janë vrarë në Holandë që kur varianti i ri i sëmundjes u zbulua për herë të parë më 26 tetor të vitit të kaluar, tha autoriteti holandez i sigurisë ushqimore muajin e kaluar.

Franca ka parë gjithashtu një rigjallërim të rasteve pasi përjetoi shpërthimin e saj më të keq të gripit të shpendëve në fillim të këtij viti.

Related posts

Detajet/ Nuk ulesh në restorant pa vaksinë: Masat e reja që pritet të marrë Gjermania në vjeshtë

Redaksia

Fillon stafeta e pishtarit të Olimpiadës Dimërore të Pekinit

Z.H

Presidenti i Filipineve, Duterte: Ata që nuk duan të marrin vaksinën, ne do t’i vaksinojmë gjersa ata flenë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More