Agjencia Zhurnal.mk.

Greqi, vaksina e detyrueshme për punonjësit shëndetësorë dhe punëtorët e shtëpive të pleqve

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, ditën e sotme ka bërë publike 4 masa për pandeminë e covid dhe variantet e reja që janë duke qarkulluar.

 

Një ndër masat ishte vaksinimi i detyrueshëm i punonjësve shëndetësorë dhe atyre që shërbejnë në shtëpitë e pleqve.

Punonjësit në shtëpitë e pleqve pritet të pezullohen nëse insistojnë të mos vaksinohen, ndërsa masat që do të merren ndaj tyre dhe punonjësve shëndetësore që refuzojnë vaksinimin do të shpallen nesër.

Katër masat, siç u njoftuan nga Mitsotakis janë:

Vaksinimi i punonjësve në shtëpitë e pleqve bëhet i detyrueshëm, sepse kjo është kategoria më e prekshme. Ata që nuk e bëjnë këtë do të pezullohen nga puna nga 16 gushti e tutje.

Nga 1 shtatori, vaksinimi i detyrueshëm do të zbatohet gjithashtu për punonjësit shëndetësorë, në sektorin publik dhe privat. Është e pamendueshme, për shembull, që një infermiere e pavaksinuar të kujdeset për një pacient. Jam i sigurt që një pjesë e madhe e shoqërisë pajtohet me këtë vendim. Dhe unë kërkoj nga të gjitha palët që ta mbështesin atë pa rezerva.

Dispozita e veçantë merret për Forcat e Armatosura. Tani e tutje, personat e përhershëm dhe të rekrutuarit do të kenë mundësinë, por edhe stimuj, të vaksinohen në njësitë e tyre. Kurdoherë që e duan të parët dhe me regjistrimin e tyre të dytët. Kjo sepse jeta në ushtri është nga natyra grup dhe prandaj kohezioni është i pashmangshëm.

Nga e Premtja deri në fund të Gushtit, të gjitha zonat e mbyllura, klubet e natës dhe baret, kinematë dhe teatrot, do të jenë të hapura ekskluzivisht për të vaksinuarit. Dhe me një numër të shtuar, por të paracaktuar, të vizitorëve. Atëherë do të funksionojë aplikacioni dixhital, i cili do të vërtetojë lehtësisht nëse qytetari është vaksinuar. Kjo është një praktikë e ndjekur tashmë nga vende të tilla si Danimarka, Gjermania, Austria dhe Luksemburgu.

Kjo do të thotë që gjatë verës, argëtimi, qoftë jashtë apo brenda, do të përfshijë vetëm uljen dhe jo qëndrimin, në mënyrë që të mos favorizohet transmetimi i virusit. Dyqanet tani do të kenë mundësinë e më shumë vendeve në tryezë. Por kontrollet do të jenë shumë të rrepta.

Related posts

Britania do të nisë hetim publik për vdekjen e një gruaje të helmuar me Noviçok

D V

Vendet e Ballkanit Perëndimor në rend dite në samitin e BE-së në Brdo

D V

Stuhia e fortë shkakton viktima në Stamboll

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More