Agjencia Zhurnal.mk.

Gratë protestojnë në Kabul për të kërkuar të drejtën për arsimim dhe punë

Disa dhjetëra gra protestuan më 16 dhjetor në rrugët e kryeqytetit afgan, Kabul, duke kërkuar nga talibanët të drejtën për arsimim, punë dhe përfaqësim politik.

Duke marshuar në mot shumë të ftohtë, protestueset kërkuan “ushqim, punë dhe liri” por, edhe funksione politike.

Disa prej tyre bartnin pllakate me thirrje ndaj bashkësisë ndërkombëtare që të rinovojë ndihmën për Afganistanin i cili ndodhet në prag të katastrofës humanitare me varfërinë në rritje, mungesën e ushqimit dhe ekonomi në kolaps.

Në raporte të ndryshme përmendet që talibanët nuk e penguan protestën ndonëse ndaluan grumbullimin e njerëzve pasi pushtuan shtetin në muajin gusht.

Por, gratë në Afganistan edhe më herët kanë protestuar pothuajse çdo ditë duke kërkuar të drejtat e tyre, përfaqësim në qeveri dhe role, në shtetin thellësisht religjioz. Talibanët rëndom shtypën dhunshëm pothuajse secilën protestë dhe grumbullimet e këtilla në rrugë me kalimin e kohës u ndalën.

Grupi radikal islamik, premtoi megjithatë sundim më të butë pasi rrëzoi qeverinë e përkrahur nga bashkësia ndërkombëtare, krahasuar me sundimin që pati gjatë viteve të ’90-a.

Megjithatë një numër i madh grash në Afganistan nuk lejohen të punojnë e shumë vajza nuk kanë të drejtë të arsimohen.

Related posts

Kryeministri malajzian vlerëson bashkëpunimin me vendin e madh aziatik

Xh M

Vdekja e Alexei Navalny, organizata: Zyrtarët e burgut rus i lidhën duar e këmbë dhe e torturuan

Xh M

Guterres: Këshilli i Sigurimit ka dështuar t’i përgjigjet konfliktit në Gaza

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy