Agjencia Zhurnal.mk.

Goshev: Zaev me vetëdije e margjinalizoi Dimitrov nga kontesti me Bullgarinë

Shkup, 3 korrik – Ish-politikani me përvojë Petar Goshev beson se Kryeministri Zoran Zaev me dije e margjinalizoi zv. Kryeministrin aktual për Çështje të Integrimeve Evropiane Nikolla Dimitrov dhe caktoi figura të diskredituara për të pohuar zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë.

Kjo është ajo që ish-Ministri i Financave dhe Guvernatori i Bankës Kombëtare të Maqedonisë tha në një deklaratë për “Deutsche Welle” në kontekstin e pritjeve të tij se qeveria dhe opozita nuk do të ndërtojnë konsensus për vijat e kuqe, pasi OBRM-PDUKM njoftoi iniciativë për një rezolutë në Parlament.

“Së pari, udhëheqja e LSDM-së as nuk mendon të deklarojë qartë se sa larg mund të shkojë në këtë rast – ndoshta, si në shumë raste të tjera, deri aty ku “paketa” mund t’u shërbehet njerëzve të uritur. “Ekspertiza” historike, gjithnjë në një variant të ri (varësisht nga dita, vendi dhe reagimet e publikut, të cilat na komunikohen vazhdimisht nga lideri i LSDM-së), thotë qartë se linja gjithmonë mund të zhvendoset gjithnjë e më tej.

Ndoshta për këto arsye, udhëheqësi i LSDM-së caktoi individë të diskredituar për të ndërmjetësuar në mosmarrëveshjen me Bullgarinë, duke hequr dhe margjinalizuar Ministrin e Jashtëm të mëparshëm, i cili fitoi përvojë të rëndësishme në kryerjen e negociatave të vështira me Greqinë dhe pjesëmarrjen në përgatitjen e Marrëveshjes me Bullgarinë, e cila dhe përndryshe ai është më kompetent për atë punë se kushdo tjetër në Qeveri”, tha Goshev.

Related posts

Nevojitet transparencë më e madhe gjatë miratimit të Kodit penal, thonë nga Këshilli gjyqësor dhe Këshilli i prokurorëve publik

D V

Në repartin e urologjisë u promovua procedura e re – u vendos nefrostoma perkutane

Xh M

Analizë/A janë mbushur me mend terroristët, apo do të provojnë sulme të reja në Kosovë?

I Z
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!