Agjencia Zhurnal.mk.

Google po investon një miliard euro në Gjermani

Gjigandi teknologjik Google njoftoi sot se po planifikon të investojë një miliard euro në ndërtimin e dy qendrave të reja të të dhënave në Gjermani për të forcuar pozicionin e tij në treg dhe për të shmangur problemet rregullatore dhe ligjore.

 

Qendra e të dhënave Hanau do të jetë vetëm 20 kilometra larg qendrës më të madhe të internetit në botë, DE-CIX, tha Philipp Justus, kreu i Google për Evropën Qendrore.

Ndërtesa me katër kate, në një sipërfaqe të shfrytëzueshme prej rreth 10.000 metrash katrorë, do të bëhet plotësisht funksionale vitin e ardhshëm, shtoi ai.

Paralelisht, Google do të krijojë një “rajon cloud” të ri në Berlin-Brandenburg, megjithëse nuk specifikoi se ku do të vendoset qendra e re e të dhënave.

Qëllimi kryesor i “rajoneve cloud” të Google është të sjellë shërbimet e kompanisë më pranë klientëve dhe shpejtësia e transferimit të të dhënave do të përmirësohet ndjeshëm në krahasim me atë përtej Atlantikut.

Përdorimi i qendrave të të dhënave në Shtetet e Bashkuara mund të shkaktojë probleme ligjore dhe rregullatore kur bëhet fjalë për shërbimet për përdoruesit evropianë.

Si pjesë e investimit, gjiganti amerikan i internetit gjithashtu planifikon të rrisë sasinë e energjisë elektrike të marrë nga burimet e rinovuara për nevojat e furnizimit të qendrave të reja të të dhënave, të cilat konsumojnë shumë energji elektrike.

Partneri i saj lokal i energjisë Engie Deutschland do të furnizojë rrjetin gjerman të energjisë me më shumë se 140 megavat energji elektrike nga energjia diellore dhe e erës në vitet e ardhshme, tha Google.

Plani do të kërkojë ndërtimin e një centrali të ri 39 megavat dhe 22 fermave me erë, në mënyrë që “nga viti 2022, në çdo kohë të caktuar, rreth 80 për qind e energjisë së shpërndarë në infrastrukturën e Google të vijë nga burime pa karbon”.

Related posts

iPhone 13 mund të mbështesë teknologjinë e modernizuar të karikimit

D V

Shtëpia e Bardhë thuhet se sfidoi planet e Intel për të rritur prodhimin e çipave në Kinë

D V

WhatsApp nuk do të funksionojë më për miliona njerëz me ‘telefona të vjetër’

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More